Vlakem na nádraží v Ústí nad Orlicí. Než ho zboří
07.11.2008 07:33 Původní zpráva
U velkolepé nádražní budově v Ústí nad Orlicí staví skoro každý rychlík. Byla oceněna za zachování původního rázu, přesto zřejmě bude za rok zbořena.
Kdy vlak byl ještě zázrakem
Společností Rakouské státní dráhy stavěná železniční trať Praha - Česká Třebová - Olomouc, na níž orlickoústecké nádraží leží, byla uvedena do provozu již v roce 1845 a patří tudíž k nejstarším v Česku. Pokračovala jedním směrem dále do Olomouce a směrem druhým z Prahy do Podmokel (dnes součást Děčína). V Ústí nad Orlicí se na ni v roce 1874 napojila ještě jedna trať společnosti Rakouské severozápadní dráhy Ústí nad Orlicí - Letohrad. Tehdy také vzniklo současné nádraží, společné pro obě dráhy. Původně neslo označení Nové Ústí.
Nástupiště letohradské a pražské
Bývalo zvykem, že když jedno nádraží (či spíše dvounádraží) sdílely dvě drážní společnosti, byla jejich konkurentní nástupiště oddělena. V Ústí nad Orlicí je tomu dodnes. Z jedné strany vlaky obsluhují Letohrad, z druhé projíždějí na trati Praha - Olomouc. Zachovalo se také starobyle znějící pojmenování nástupišť. Výpravčí nehlásí žádné první a druhé nástupiště, ale Letohradské nebo Pražské.
Oceněno za původnost
Samotná třítraktová budova, postavená architektem Rudolfem Freyem v historizujícím stylu, je monumentální a přitom půvabná. Využívá zděné bosované zdivo v kombinaci se zdivem režným, horní podlaží a podkroví je hrázděné a podstřeší je ozdobeno vyřezávaným dřevěným krajkovím. Ani komíny nejsou bez ozdob.
Zkrátka jde o ideálně dochované historické nádraží, které získalo zvláštní ocenění za zachování původního rázu od odborné poroty v soutěži o nejkrásnější nádraží České republiky 2008.
V cestě koridoru
Budovu Ministerstvo kultury odmítlo zapsat do seznamu kulturních památek, a tak se napřesrok počítá s jejím zbořením. Historické nádraží má nahradit novostavba ležící o něco jižněji.
Ačkoli se za statut památky postavili památkáři z pracoviště v Pardubicích i z ústředního pracoviště v Praze, městský i krajský úřad, ministerstvo je jiného názoru. Iniciativa podle něj přichází pozdě.
Zastávka koridoru nevadí |
Za záchranu nádraží nyní probíhá petiční akce. K pátečnímu ránu ji podepsalo 7 839 lidí. Podle jejího iniciátora Martina Kadrmana byla demolice odsunuta z konce roku 2009 na rok 2010, a tudíž čas na záchranu budovy stále je.
Petici za zachování unikátního nádraží si můžete prohlédnout ZDE.
Foto: Vladislav Dudák, aefcz.org, stop-demolici.wz.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.