Cyklisté můžou dál jezdit na Luční a Labskou boudu
09.06.2009 15:37
Vyznavači cykloturistiky budou moci dál jezdit na Luční a Labskou boudu na hřebenech Krkonoš. Správa Krkonošského národního parku nyní povolení jízdy na Luční boudu prodloužila o tři roky a na Labskou boudu o jeden rok. Poprvé je zkušebně povolila loni v červenci, a to na 12 měsíců do konce letošního června. Oznámil to mluvčí parku Radek Drahný.
Povolení jízdy k Labské boudě pouze na rok ochránci zdůvodnili tím, že cyklisté byli na této trase velmi neukáznění. "Po roce provoz k Labské boudě opět vyhodnotíme a rozhodneme o jeho případném pokračování nebo ukončení," řekl ředitel správy parku Jan Hřebačka. Povolení jízdy k boudám, které leží v nejcennějším území hor, označil za vstřícný krok vůči cyklistům.
U Labské boudy podle monitoringu KRNAP více než třetina cyklistů nerespektovala schválený režim provozu a pokračovala nebo naopak přijela od pramene Labe. "Řada cyklistů pak nelegálně využívala turistické chodníky směrem na Dvoračky, po hraně Labského dolu nebo Labským dolem. Na trase k Luční boudě jsme registrovali jen minimum problémů," řekl Drahný.
Pracovníci KRNAP v okolí Labské boudy a Labské louky nyní přidají další informační tabule a zábrany. "Snížíme tak počet cyklistů, kteří by mohli porušovat režim z nevědomosti," uvedl Drahný. Neukázněné cyklisty budou ochránci pokutovat. Pokuta na místě může dosáhnout až 1000 korun, ve správním řízení může sankce činit i několik desítek tisíc korun.
Na Labskou boudu se cyklisté dostanou po asfaltové zásobovací cestě ze Zlatého návrší. Na Luční boudu jezdí po asfaltové cestě od Výrovky. Jízda od chat dál je zakázána a cyklisté se musejí zpět vrátit stejnou cestou. Pokračovat od bud mohou jen pěšky. Kola si mohou nechat v úschovnách na boudách. Cyklisté musejí být ohleduplní k pěším turistům, aby je nenutili uskakovat mimo cesty a šlapat po vzácných rostlinách. Jízda k boudám je povolena od 09.00 do 17.00 za podmínky, že na cestách neleží žádný sníh.
Jízda v národních parcích mimo silnice je zakázána, povolit ji může jen orgán ochrany přírody. Správa KRNAP tak za posledních 16 let postupně vyhradila na území parku asi 300 kilometrů cyklotras. Krkonošský národní park tvoří spolu s polským národním parkem největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. V Česku se rozkládá na téměř 55 000 hektarech na území bývalých okresů Trutnov, Semily a Jablonec.
Foto: Robert Zlatohlávek, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.