Norsko: kraj ledovců, fjordů a rybářský ráj
21.04.2009 06:00 Původní zpráva
Norsko je překrásná země s kouzelnou, téměř nedotčenou přírodou, kraj ledovců, fjordů, tisíce vodopádů. Největším tahákem je ale skutečnost, že vás ve fjordech i na volném moři čeká pravý rybářský ráj. A není to zase tak daleko, jak si řada lidí myslí. Norský Trondheim od Prahy vzdálen stejně jako francouzská riviéra.
Norsko se podobně jako ostatní severské státy pyšní nádhernou, panenskou přírodou, někteří cestovatelé tvrdí, že v Evropě vůbec nejkrásnější. Obyvatelé bydlí uprostřed zeleně, v dřevěných, krásně barevných domcích, někdy máte pocit, že projíždíte nějakou větší chatovou osadou. Překvapí také, že mnoho střech je pokryto buď trávou nebo mechem, všude se v noci svítí, takřka na každé chaloupce blikají lampy a lampičky. S energií prostě v Norsku problémy nemají.
O chytání ryb v zemi vypráví mnoho legend. Pokud i vy patříte do rodiny „tichých šílenců od vody," rybaření v Norsku musíte zažít. Nejen, že se dostanete do vyhlášeného ráje, ale příjemným zážitkem takové dovolené jsou i sami Norové. Přátelský, slušný národ, který se k cizincům chová výtečně. Zapomeňte na ploty, zamčené brány, o svůj majetek zdejší obyvatelé strach nemají. Říká se, že když opřete kolo o nejbližší strom a vrátíte se za týden, na 99 % ho tam najdete. Možná vám ho i někdo zdarma vyčistí. Skandinávie je sice drahá, ale počestná...
Kdy na ryby nejlépe?
Obecně platí, že na jaře. Střední Norsko, kam jezdí nejvíce českých rybářů, je dobré navštívit v jarních měsících (březen - květen), když probíhá období tření tresky obecné. Ryby jsou po tření vyhládlé a vrhají se po nástraze prakticky po hlavě, tak nezbývá než nahodit a tahat, tahat. Pravdou zůstává, že kdo si v Norsku jednou zarybařil, touží se sem neustále vracet.
Mořský rybolov má v Norsku dlouhou tradici. Země je rozdělena do patnácti stupňů tzv. zarybněnosti. Čím severněji, tím vyšší číslo a tedy i větší počet ryb. K rybolovu je nutné zakoupit celoroční rybářský lístek. Dostanete jej na poštách, stojí cca 100 NOK. K platnému lístku si musíte přímo v revírech koupit povolenku. Tu seženete například v turistických informačních kancelářích, prodejnách rybářských a sportovních potřeb. Její obvyklá cena je 40 NOK.
Ubytování jak v prvotřídním hotelu
Standardem rybářského ubytování na norském pobřeží jsou kompletně zařízené chatky či bungalovy. Koupelna s teplou vodou, pohodlný obývák, televize a zařízená kuchyňka není problém. Samozřejmostí je i místnost určená na zpracování úlovku a velký mrazák. Nemusíte s sebou vozit ani nůž na ryby. Servis, jak má být.
Bývá zvykem, že k rybářské chatce je pronajímán i motorový člun. Každá slušná loď bývá vybavena podrobnou námořní mapou a echolotem, který pomáhá při hledání ryb. Loď musí mít označeného „kapitána", který za loď i posádku ručí. A pozor, kapitán musí být střízlivý, policie to kontroluje, pokutu patnáct tisíc našich korun nebo razítko v pase „nežádoucí" byste určitě dostat nechtěli.
Nebaví vás rybaření, vyražte na houby
Vězte, že každý houbař, který tuto zemi navštívil v sezoně, zaplakal nad tunami nádherných hub, které nechávají místní obyvatele v klidu. V Norsku se prostě houby nesbírají, Norové mají k houbám vztah opatrný a chladný, i když jich zde roste nevídaně. Pro českého ortodoxního houbaře je to doslova mučírna. Představte si, že vyrazíte do lesa a kolem vás houby, houby, houby. Kam se podíváte, vidíte hřiby, klouzky, křemenáče, kozáky a jiné druhy, ve všech možných velikostech. Jsou místa, kdy byste mohli sklízet doslova a do písmene kosou. Většina z nás nic podobného neviděla a asi už neuvidí.
ČTĚTE TAKÉ: Za zlými skřítky do Norska
Norsko je překrásné a pevně věřím, že ještě dlouhou dobu nejen pro rybáře zůstane. Přesto dovolte jednu důležitou radu: nezapomeňte si pečlivě prostudovat podmínky rybolovu, které jsou vyvěšeny v každé vesničce a snad i v každé lokalitě ubytování. V Norsku jsou přísná opatření a ještě přísnější sankce. Když už vás u nějakého přestupku chytnou, tak se spolehlivě nedoplatíte. Zapamatujte si, že zákaz nebo slůvko ne se vyjadřuje slůvkem „ikke."
Několik důležitých informací: |
Měna: 1 Norská Koruna (NOK) = 3, 042 Kč, 1 Euro = 8.790 NOK Kempování: v Norsku platí tzv. ALEMANSRATTEN tedy právo všech. Díky tomu můžete tábořit téměř všude. Zakázáno je: kácet stromy, sběr lesních plodů na prodej a přísný zákaz rozdělávat oheň mimo určená místa. Orientační ubytovací ceny na letošní rok: menší chata 2(3) osob = 4500 NOK /týden, větší chata 6(7) osob = 6000 NOK/týden. 17 Ft loď s 25/30 PS motorem, echolot, cena na týden 2600 NOK, na den 400 NOK. Lze sehnat i menší loď za 1500 NOK/týden. Nezapomeňte: v Norsku je zakázáno používat jako návnadu živé ryby!Vývoz: ze země můžete vyvézt maximálně 15kg ryb, navíc jednu celou rybu trofej, některé druhy (losos) v kvótě omezeny nejsou. Kuchyně: snídá se vydatně, převažuje kozí sýr (geitost) nebo sýr ze zkyslého mléka (gammalost). K obědu bývá studený stůl (koldtbord), na němž většinou nechybí uzený losos. Ryby bývají i hlavním chodem k večeři, gravet laks je losos v marinádě, klippfisk uzená treska.
|
Foto: scandinavia. euweb, monfish.eu, visitnorway.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.