Batu Caves: hinduistická svatyně v Malajsii
17.09.2009 07:30 Původní zpráva
Centrem hinduistické menšiny jsou jeskynní chrámy Batu Caves, které najdeme nedaleko hlavního města Kuala Lumpur.
Přes padesát procent obyvatel Malajsie tvoří muslimové, zbytek tvoří buddhisté, hinduisté, křesťané a konfuciáni.
Vzhledem k tomu, že moderní Kuala Lumpur je velkým labyrintem mrakodrapů, obchodních center, dálnic a průmyslových předměstí, doporučuji dojet na místo taxíkem. Cesta z hlavního nádraží ke svatyni vás vyjde na pouhých 15 rigitů (1 rigit se pohybuje mezi 5-6 korunami).
Svatyni nelze přehlédnout
Podívejte se doleva, prohodil náš taxikář Choo, a pak se jen usmíval nad naším ohromením. Vstup do svatyně skutečně nelze přehlédnout. Batu Caves Temple hlídá 43 metrů vysoká socha Murugana. Byla k chrámu přistavěna teprve v roce 2006, spotřebováno na ni bylo 250 tun oceli a 300 litrů zlaté barvy. Murugan nebo také Murukan je populární hindské božstvo uctívané zejména Tamily v jižní Indii, na Srí Lance a v Malajsii. Podle jedné z legend obdržel od Šakti, milenky boha Šivy, oštěp, aby jím porazil asury, démonické síly. Oštěp je jakýmsi nástrojem k obnovení kosmické harmonie a hraje velkou roli při náboženských rituálech.
Vzhůru po 272 schodech
Svatyně byla vybudována v jeskynním komplexu v roce 1891. Dostaneme se k ní po 272 příkrých schodech. Náročného výstupu se denně účastní stovky poutníků nejrůznějšího věku. V jeskyních je celá řada oltářů, kapliček, ale i prodejen suvenýrů či všudypřítomné opice. Na přelomu ledna a února se zde každý rok konají velké náboženské slavnosti Taipusam, kterých se účastní až milion poutníků, kteří se často vyrovnávají s uctívaným bohem sebeobětováním, kdy se bičují nebo si propichují tváře a jazyk háčky či tyčemi.
Vesnička v sousedství
V těsném sousedství můžete navštívit indickou vesničku. Je možné si zde prohlédnout hady žijící na Malajském poloostrově, obdivovat ladné pohyby indických tanečníků, nechat si ozdobit ruce henou, ochutnat výbornou indickou kuchyni nebo si jen tak posedět pod palmami a vychutnávat atmosféru hypnotické hudby, vonných tyčinek a modlitebních písní, atmosféru tolik odlišnou od nedalekého moderního Kuala Lumpur.
Malajsie je země, která má turistům co nabídnout. Moderní architektura, mrakodrapy vedle džungle, pláže s bělostným pískem, mešity, hinduistické chrámy, nádherná příroda. K tomu vynikající infrastruktura a nižší cenová hladina než u nás. Nikdy nebyla Malajsie pro nás tak blízko. Zpáteční letenku do Kuala Lumpur pořídíte i pod patnáct tisíc korun.
Co byste měli vědět: |
Víza - Pro turistické cesty žádné vízum do Malajsie nepotřebujete. Stačí vám pouze platný pas a na hranicích musíte vyplnit imigrační kartu. Trochu nás zaskočilo měření teploty na letišti. Pokud vám naměří osmatřicet a více, tak vás do země prostě nepustí. Měna - 1 MYR- malajský rigit, kurz se pohyboval ve směnárnách v rozpětí 1 MYR = 5-6 Kč Doprava - Pronajmout si skútr či automobil není žádný problém, půjčovny na každém rohu. Jedinou překážkou pro vás může být to, že se jezdí vlevo. Cena jízdného nižší než v ČR, v Malajsii je vyšší úroveň zejména autobusové dopravy než v ČR. Př.: bus Kuala Lumpur-Melaka /150 km/ stojí 12 rigitů, vlak Johor Bahru-Kuala Lumpur /380 km za pouhých 33 rigitů, jedná se o expresní rychlík/. Internet - žádný problém, internetových kaváren také dostatek Jídlo - ceny jídla na ulici - 2-5 rigitů, v jídelnách - 5-10 rigitů, jídlo v restauracích několikanásobně dražší |
Foto: autor
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.