Busshoping - za nákupy do jihoamerických autobusů
25.09.2008 08:00 Původní zpráva
Neztrácejte čas - nakupujte v autobuse! "Bus shopping" má silnou tradici v zemích Latinské Ameriky, mimo jiné v Bolívii a Peru.
„Tento revoluční výrobek pozitivně ovlivní vaši fyzickou kondici, přispěje k duševní pohodě, zlepší váš sexuální život a zároveň vás ochrání před infekcemi, chorobami ledvin, jater, plic, svalů a kloubů. Navíc si ho můžete právě nyní koupit za speciální cenu. A pokud si ode mě koupíte dvě balení, dostanete třetí úplně zdarma."
Podbízivé věty plné obchodnických fíglů nepocházejí z teleshoppingové prezentace, ale z... jihoamerického autobusu. Obchodníci v Bolívii, Peru, ale jistě i v dalších okolních zemích, vyrážejí na cesty dálkovými autobusy, a jen co vůz opustí nástupní terminál, postaví se před první sedadla a s výřečností pouličního kazatele spustí propagaci svého produktu. Po přednášce a prodeji „podnikatel" při nejbližší příležitosti vystoupí a chytne si další autobus. Řidiči je berou, protože dostávají provize v naturáliích.
Evo Fidel Bus-shopper
Praktické tipy Nebojte se kupovat jídlo, ale dbejte základní opatrnosti. Nemusíte váhat, pokud si pokrm kupuje hodně lidí (je to zřejmě vyhlášená místní specialita), dobrou orientační známkou je také čistota rukou a oděvu prodavače. |
Bus-shoppeři prodávají a cestující - kupodivu - nakupují. Ne všichni, ale hodně z nich. Záleží na přesvědčovacích schopnostech autobusových prodejců, které jsou však většinou na dobré úrovni. Nejen z tohoto příkladu se zdá, že Latinská Amerika je kontinentem řečníků. Vzpomeňte si na plamenné projevy jihoamerických politiků, Castrem počínaje a Chávezem a Moralesem konče. A kromě samotného prodeje koná mluvčí i jakousi osvětu.
U nás notoricky známé zásady hygieny a zdravého životního stylu si ovšem prodejci občas upraví za účelem lepšího prodeje. Vesničané a mnohdy negramotní indiáni z horských oblastí And nemají totiž o hygieně a zdraví často ani základní informace.
Přímo do okýnek
V autobuse se v Bolívii a v Peru prodává spousta věcí. Velmi příjemné například je, že se nemusíte starat o to, že si před odjezdem musíte koupit něco k jídlu a k pití, abyste úmorně dlouhou cestu přežili. Ještě na nádraží vás obskakuje aspoň šest prodejců s chlebem, sendviči se salámem nebo sýrem, pečeným masem, vařenou kukuřicí, mandarinkami, banány, želatinou, zmrzlinou, vodou a coca-colou. Roj prodavačů jídla a pití se kolem autobusu objeví pokaždé, když autobus na cestě byť jen na deset sekund zastaví. Žádné nastupování a vystupování, prodává se přímo do okýnek.
Při placení i vracení peněz jsou ale obě strany poctivé, nikdy jsme nezažili, že by prodejce hledal tak dlouho peníze nazpátek, až by autobus ujel. Kdo se rozmýšlí příliš dlouho, obvykle prohloupí. Autobus se rozjede a svůdně vonící pečínka, která byla před chvilkou na dosah ruky, za okamžik zmizí z dohledu. A do nejbližší další civilizace obvykle hodiny cesty.
Pytel bonbonů, manžel alkoholik
Občas do autobusu přistoupí prosebník nebo prosebnice, jejichž výrobními prostředky jsou pytel bonbónů a srdceryvný příběh. Líčením neutěšeného života s alkoholickým manželem, čtyřmi dětmi a neustálým hladem se snaží vzbudit soucit. Pak projde autobus s pytlem bonbónů, které prodává za cenu asi desetkrát vyšší než v obchodě.
To ale není ten pravý bus-shopping. Jídlo a pití koneckonců cestující potřebuje k přežití a akce s pytlem bonbónů je pouze sofistikovanější formou žebrání. Správný bus-shopping musí nabídnout něco, o čem do té chvíle nevíte, že potřebujete. Po dvacetiminutové přednášce (přestože mluvčí na začátku žádá „pouze o minutu pozornosti") naopak nechápete, jak jste mohli bez té skvělé mastičky/vodičky/prášku až dosud žít.
Foto: Eva Jandeková, Expedice Q'eros 2008, www.qeros2008.blogspot.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.