Burgundsko: to je skvělé víno a šneci jako pochoutka
16.02.2009 10:00 Původní zpráva
Trasu z Paříže do Lyonu projedete za necelé čtyři hodinky. Nespěchejte, odbočte směrem na Dijon a věnujte trochu času prohlídce krásné části Francie, Burgundska. Ochutnejte sklenku dobrého místního vína a nezapomeňte na hlemýždě. Vynikající, budete nadšeni.
Oblast, kterou kráčely dějiny, se považuje za srdce Francie. Většinou si ji ihned spojíte s vynikajícím vínem a vyhlášenou gastronomií, ale budete také obdivovat malebné vesničky, rozlehlé vinohrady. Zcela vás uchvátí osobitá atmosféra a neskutečný klid, tak kontrastující s dnešní hektickou dobou. Prosperující kraj se světoznámými víny, znamenitou kuchyní a velkolepou architekturou.
Alexander Dumas hlásal: „Víno je intelektuální složkou pokrmu"
O burgundském, které se rodí na sluncem vyhřátých svazích, to platí dvojnásob. V oblasti Chablis se pěstuje bílé víno, v Burgundsku však silně převládá víno červené. Místnímu vínu dodávají osobitý charakter nejen půdní podmínky, ale i drsné zimy a teplá léta. Fascinující na burgundském víně je to, že ho nikdy nemůžete úplně pochopit. Lidé ho studují deset let, a pořád o něm vědí málo. Vidíte vinici, odkud pochází velmi dobré víno, ale jen o pár metrů výše už je víno úplně jiné, třeba i dvacetkrát dražší.
A ještě jedna věc je zajímavá, vlastníky vinic jsou až na výjimky samotní Burgunďané. V jiných částech Francie už prodali mnoho vinic Američanům nebo Japoncům, tady by to neudělali za nic na světě. Vinice jsou totiž bez výjimky rodinným pokladem a pít víno je pro místní důležitá součást života. V Burgundsku se například pije víno jenom k jídlu. U nás si někdy objednáte víno bez návaznosti na druh pokrmu. To by se tam nikdy nestalo, nejdříve řešíte jídlo a teprve pak si vybíráte víno. Udělat to opačně, nikdo s vámi nepromluví.
Prohlížet si vinice v okolí Dijonu můžete bez problémů. Doporučujeme použít „vinnou stezku", která má pět variant. Navštívíte vinohrady malé i velké, dlouhověké i ty mladší, známé i neznámé. Bez problémů můžete navštívit vinné sklepy, které jsou otevřené pro veřejnost. Celému vinnému teritoriu, které se rozkládá kolem města, se říká La Côte d'Or (Zlaté úbočí), určitě se sem vydejte, pěšky, na kole či autem. Vychutnejte si tento výlet po doušcích, přesně tak jako to víno, které sám Ludvík XIV. nazýval přímo vínem královským.
V hlavním městě kraje Dijonu nepoznáte nudu
V Dijonu si užijete městskou atmosféru, která je úplně jiná než v klidném okolí. Klidně se chovejte jako místní, hodujte a pijte až do rána. Nezapomeňte si prohlédnout někdejší Palác vévodů či Muzeum krásných umění (Musée des Beaux-Arts), plné unikátních sbírek vlámských, španělských i italských mistrů. Palác obklopuje neporušené historické jádro města se skutečným kamenným skvostem, kostelem Notre-Dame. Vidět musíte také Salle des Garde, kde se nacházejí hrobky vévodů s úžasnými náhrobky.
Uslyšíte jméno Dijon a okamžitě vás napadne spojení dijonská hořčice. Houfy turistů tu ochutnávají nebo kupují i takové speciality, jako je tato hořčice s medem nebo červeným rybízem. Její věhlas jí však dodává šťáva ze zelených, kyselých hroznů (vin aigre - vinný ocet). Ve francouzské kuchyni je hořčice nezanedbatelnou součástí salátových zálivek. Lidová moudrost praví: salát bez hořčice je jako krásná, ale hloupá žena.
Gastronomie je součást života a umět dobře vařit je prý sexy
Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že francouzská kuchyně je tím nejlepším gastronomickým zážitkem, který můžeme našemu jazýčku nabídnout, a právě burgundská kuchyně má odpradávna skvělou pověst. Vynikající je burgundské hovězí (bouef bourgignon), ale králem francouzské kuchyně je králík, který je považován za národní pokrm. Na stolech se často objevují sýkorky, křepelky nebo kvíčaly, oblíbené jsou také polévky, podle některých záznamů jich prý existuje na 300 druhů. Francouzi také v hojné míře připravují různé vaječné omelety a palačinky (crepes), na slano i na sladko. U stolu nikdy, skutečně nikdy nesmí chybět sýr.
Francouzi spořádají přes 700 milionů hlemýždů ročně
I když nabízí místní kuchyně spoustu různých laskomin, na jedno nezapomeňte. Neochutnat šneky po burgundsku (escargots de Bourgogne) by bylo neodpustitelným hříchem. K této pochoutce patří víno Meursault a výsledkem je špičkový gastronomický zážitek.
Závěrem vás ještě trochu nalákáme. Jeďte vyzkoušet aperitiv z černorybízového likéru (cassis) a ochutnat výtvory místních kuchařů. A hlavně víno! Romanée Conti, mimochodem nejdražší víno světa (jedna láhev se v Japonsku prodává za půl milionu korun), asi neochutnáte, málokdo je totiž na vlastní oči viděl a ještě méně je těch, kteří měli možnost je ochutnat, ale přiťuknout si jiným, dobrým burgundským vínem, mít možnost rozhodně budete. Nezapomeňte, že právě z této oblasti dovezl Karel IV. do Čech vinnou révu, kterou nechal osázet Královské vinohrady v Praze.
Několik užitečných rad: |
Ubytování: Ve Francii existuje více než 9 000 plně vybavených kempů v kategoriích od 0 do 4* a 2 300 kempů na statcích. Kempování mimo vyznačené kempy je povoleno pouze se souhlasem majitele půdy, ale zakázáno na plážích, okrajích silnice a ve vyznačených lokalitách. Kemp stojí 16 - 20 €/den (dva lidi, auto, stan). Na venkově fungují takzvané Gîtes, doporučuji. Jsou to domky, usedlosti, v nichž majitel pronajímá pokoj nebo celé jedno křídlo. Fungují stejným stylem jako penziony a cenově jsou přijatelné. Hotely Formule 1, jedná se o stavebnicové hotely, které jsou naprosto totožné. Pokoje zde jsou tří i čtyřlůžkové, hygienické zařízení společné na patře. Cena za celý pokoj se pohybuje kolem 30 eur/den. Doprava: Pokud pojedete přímo do Dijonu, tak vás z Prahy čeká cca 950 km. Z Paříže pak pouhých 330 km. Dálnice stojí ve Francii různě, počítejte s 5-6 euro na 100 km. Restaurace: Možná vás překvapí, že ne všude je na jednom talíři maso plus příloha, Brambory mají většinou zapečené ve zvláštní misce jako samostatný chod. Vyplatí se důvěřovat kuchaři, který sestavil určité menu. Kombinovat nebo některé chody vynechávat je často škoda, nedá se říci, že tak výrazně ušetříte. Ceny potravin: Francie nepatří mezi nejlevnější země, ceny základních potravin jsou mírně vyšší než u nás. Velký výběr potravin - sýrů, ryb, a hlavně ovoce a zeleniny je možné výhodně nakoupit na místních tržištích.
|
Foto: Profimédia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.