Za zlými skřítky do Norska
29.07.2008 08:00 Původní zpráva
Vydejte se na sever Norska, do městečka Andalsnes, proslulého centra trollů, „zlých severských skřítků." Čeká vás hodně kilometrů, ale rozhodně nebudete litovat a nezapomeňte, pokud se vám podaří nějakého trolla spatřit, je lepší se k němu chovat s náležitou úctou.
Andalsnes je menší ospalé městečko na březích Romsdalsfjordu a menšího Isfjordu. Leží v údolí mezi úchvatnými horami a klidnou vodou fjordu a je branou do pohádkového kraje Norska. Končí tady železniční trať a malé nádražíčko s typickými skandinávskými diesel-lokomotivami působí kouzelně. Hory během cesty značně změní charakter, o něco se sníží, ale více se zašpičatí a přibude zeleně.
Pokud vytrváte a dorazíte až do Andalsnes, určitě navštivte jednu z nejhezčích horských silnic v Evropě - ano, je to ona známá Cesta Trollů - Trollstigveien. Neuvěřitelným zážitkem je stoupat po děsivě zatočených serpentinách a projíždět zároveň pod hučícími vodopády. Turistů je tu požehnaně, a tak je zákonité, že zde nalezneme spousty obchůdků s upomínkovými předměty a hlavně přecpanými figurkami strašlivých skřítků.
Trollové - strašní norští skřítkové
Na přítomnost trollů si obyvatelé Norska zvykli, jsou nedílná součást jejich historie. Respektují, že zde byli první, že se nesmějí ničím provokovat, a tím vyvolávat jejich hněv. Proto o Štědrém večeru pokládají misky s oblíbenou trollí pochoutkou, ovesnou kaší, ke stodole. Do rána je vždycky prázdná. Míjíte stánky a říkáte si, zlatí čeští trpaslíci. Tady všude jsou škaredí chlupatí skřetové, malí, mrňaví i veliké exempláře u chatek. Ze všeho možného materiálu, sádry, dřeva, kůže, hlíny. No, nekupte to.
Přestože trollové vypadají děsivě, jsou prý někteří z nich i naivní. Občas se lidem podařilo trolla přelstít, ale jeho hněv neznal hranic. Lidé se museli mít na pozoru, aby si je neznepřátelili, mohla by je stihnout pohroma, trollové dokázali přivolat nemoci, zkazit jim úrodu nebo zničit hospodářství.
Potkat je můžete kdekoli, Trollové totiž podle severské mytologie nebydlí nikde. Ukrývají se v lesích, v horských jeskyních, číhají pod mosty a podél cest a lidem se zjevují jen v noci. Sluneční paprsky je mohly proměnit v kámen, a proto ve skalách a kamenech někdy rozeznáváme jejich podoby. Někteří jsou obrovští, jiní zase úplně malí.
Norsko bez alkoholu
Nezapomeňte, že v Norsku panuje přísná prohibice. Návštěva obchodu vám to potvrdí. Ať se rozhlížíte, jak se rozhlížíte, po tvrdém alkoholu opravdu ani památky. Dá se tu koupit jen dost drahé pivo, většinou dánské či místní provenience. Překvapí vás do třetiny zaplněné lahve s různými tresťmi. Po chvíli vám dojde, že ty zbylé dvě třetiny je potřeba doma dolít nějakou pokoutně vypálenou samohonkou.
Při procházkách okolím si užijí i houbaři. Křemeňáků je zde spousta, protože je v Norsku nikdo nesbírá, proto také dorůstají úctyhodných rozměrů.
Někteří nedočkavci neodolají a zkouší se v místním fjordu vykoupat. Voda je velice čistá, ale pekelně ledová. Člověk tu div nedostane zástavu srdce. Však už jen jméno Isfjord - Ledový fjord mluví samo za sebe. A ještě jedno překvapení vás v Andalsnes očekává. Máte možnost zažít pohled z nejvyšší kolmé skalní stěny Evropy, která je výzvou všem alpinistům. Obrovské stěny hřebene Trolltindane klesají 1700 metrů strmě dolů do údolí a nabízí se úchvatný obrázek po kraji.
Rybaření v Norsku - zážitek na celý život
Pokud si chcete opravdu užít i trochu toho rybaření, vězte, že jste v opravdovém rybářském ráji. Doporučujeme pronajmout si loďku, chytat se dá i ze břehu, ale za těmi opravdovými rybami musíte ve fjordu dále. Volte loď se sonarem (echolotem), ale nechte si dobře vysvětlit jeho ovládání a použití, jinak vám bude k ničemu. Dno ve fjordu bývá až 500 metrů hluboké a přístroj vám ryby pomůže spolehlivě odhalit.
Nejdůležitější rada: nezapomeňte si pečlivě prostudovat podmínky rybolovu, které jsou vyvěšeny v každé vesničce a snad i v každé lokalitě ubytování. V Norsku jsou přísná opatření a ještě přísnější sankce. Zejména lov v blízkosti sádek je trestán vysokým finančním postihem. Zapamatujte si, že zákaz nebo slůvko ne se vyjadřuje slůvkem "ikke".
Praktické informace o Norsku |
Měna: 1 norská koruna (NOK) = 2,86 Kč, 1 euro = 8 NOK Velvyslanectví: Fritzners gt. 14, 0244 Oslo, tel.: 0047 22 12 10 30 e-mail.: oslo@embassy.mzv.cz Mýtné: platí se jen ve stanovených úsecích (mosty, tunely, vjezd do centra některých měst). Systém výběru je značně komplikovaný, některé úseky jsou zpoplatněny jen jedním směrem, jinde se zas mění podle dnů v týdnu, resp. denní doby, někde rozhoduje počet cestujících ve vozidle, nejde však o horentní částky. O mýtném včas informují modré tabule BOM/TOLL s vyobrazným typem vozidel a částkou. Místní trajekty: podél pobřeží využívejte přejezd místním trajektem, průměrná cena je 20 NOK za osobu, použití trajektu bývá finančně a většinou i časově výhodnější než případná objížďka. Kuchyně: Nejtypičtějším norským jídlem jsou rybí karbanátky (fiskeboller nebo fiskekaker) a sekaná s kyselým zelím nebo lutefisk, sušená treska, naložená v nálevu a posléze uvařená. Velmi často se na tabuli objevuje také losos v různých obměnách nebo mořský pstruh. Labužníci mohou ochutnat staré vikingské jídlo smalahode, což je vyuzená a vařená ovčí hlava, která se při servírování rozřízne v půli. Nejlevnější samoobsluhy na jídlo jsou obchody sítí REMA 1000, PRIX, SPAR a KIWI. Nejdráže je u benzinových stanic. Ubytování: Upřednostněte některou z nabízených dřevěných chatek či menších srubů, které jsou špičkově vybaveny a ceny se pohybuje pro čtyři osoby kolem 1 600,- korun za noc. |
Foto: Profimedia, Treakearth.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.