Metropole Hané: Olomouc a kaple sv. Jana Sarkandra
06.07.2009 07:00 Původní zpráva
Hanácká metropole Olomouc oplývá takovou krásou, že by ji mohla rozdávat. Celý rok bychom mohli Okna do Česka zaměnit za Okna do Olomouce a ještě by to nestačilo. Dnes se podíváme na jednu z památek méně známých, ale půvabných a duchovně významných. Navštívíme kapli sv. Jana Sarkandra.
Moravský světec
Jan Sarkander žil v letech 1576-1620. Studoval filosofii v Olomouci a v Praze a teologii ve Štýrském Hradci. Tam však studia přerušil a oženil se. Manželka Anna však záhy zemřela a Sarkander se rozhodl vrátit k duchovní dráze. Ale i poté byl jeho život plnokrevný; byl například na čas uvězněn, protože pomohl utéci z vězení svému bratrovi, obviněnému ze zrady. Jako farář vedl řadu majetkových pří, musel se dokonce skrývat. V Holešově zabránil, aby město vydrancovali kozáci (bojující ve službách polského krále), neboť jim v čele procesí vyšel před město v ústrety a zastavil je. Tvrdě však vystupoval proti protestantskému obyvatelstvu, a to se mu stalo osudným, když na Moravě dočasně získali převahu protestanté sympatizující s českým stavovským povstáním. Pokusil se prchnout, ukrýval se, byl ale dopaden u Troubek. Čtyři týdny byl vyslýchán a mimořádně krutě mučen; mimo jiné po něm chtěli, aby prozradil zpovědní tajemství. Na následky mučení také ve vězení zemřel.
Sarkandrova socha
I když byl Jan Sarkander blahořečen až v roce 1859 a svatořečen teprve roku 1995, jeho úcta u olomouckých měšťanů byla již od počátku značná. A tak stejně jako v případě sv. Jana Nepomuckého i jeho uctívali již před oficiálním blahořečením. Proto také byla umístěna jeho socha na podstavci monumentálního barokního sloupu Nejsvětější Trojice, stojícím na hlavním Horním náměstí.
Ten byl postaven v letech 1716-1754 výhradně olomouckými umělci a řemeslníky a je nejvyšším sousoším v České republice. Jak víme, tato památka byla v roce 2000 zapsána do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.
Sarkandrova kaple...
Tato drobná, ale velmi půvabná a působivá centrální stavba stojí na místě bývalého městského vězení a mučírny. Zde byl Sarkander mučen a tady také zemřel. Již v 70. letech 17. století (tedy bezmála 200 let před Sarkandrovým svatořečením) vznikla na tomto místě kaple, přestavěná v 1. polovině 18. století a od roku 1860 zasvěcená blahoslavenému Sarkandrovi. V letech 1909-1912 byla přestavěna v duchu romantizujícího historismu architektem Eduardem Sochorem.
Centrální novobarokní patrová kaple s kupolí s lucernou (jediným zdrojem světla) je vyzdobena freskami na motivy života, mučení a smrti Jana Sarkandra. Uprostřed podlahy je kruhový otvor, jímž lze nahlédnout do suterénu, v němž je umístěn skřipec, na němž byl světec mučen.
Kaple stojí v jednom z nejmalebnějších zákoutí Olomouce - v ulici Na Hradě, v blízkosti monumentálního barokního kostela sv. Michala.
... a Pramen živé vody
Ve sklepení kaple je umístěna studna, z níž je přiváděna voda do fontány „Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra", stojící na terase vedle kaple. Fontána - přes 6 metrů vysoký zdobený bronzový sloup s nádržkami z leštěného granitu - je dílem akademického sochaře Otmara Olivy. Byla vytvořena a posvěcena v roce 2007 a stala se zatím posledním přírůstkem v bohaté sbírce olomouckých kašen a fontán.
Foto :Vladislav Dudák a Wikipedia (socha a freska)
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.