Povodeň se památkám vyhnula. Morava vyhlíží turisty
27.05.2010 08:30 Původní zpráva Aktualizováno 27.05. 09:26
Povodně za sebou sice na mnoha místech zanechaly spoušť, ale památkám a dalším oblíbeným cílům turistů se velká voda spíše vyhýbala. Zaplavené regiony by tak neměla postihnout další pohroma v podobě propadu zisků z cestovního ruchu. Například vyhlášené zahrady kroměřížského zámku, které jsou i na seznamu světového kulturního dědictví, zůstaly na rozdíl od povodní v roce 1997 téměř neporušeny.
Regiony ještě celkový dopad nedávných záplav neznají, ale například ve Zlínském kraji si už pochvalují, že turistická sezóna může probíhat jako obvykle. "Jižněji položené části kraje řeka Morava i díky řadě protipovodňových opatření z minulých let zdaleka neponičila tak jako roku 1997. Tehdy se například ocitlo pod vodou centrum Uherského Hradiště včetně objektů Slováckého muzea. Tentokrát řeka zůstala v korytě," uvedl mluvčí státní centrály cestovního ruchu CzechTourism Filip Remenec.
K TÉMATU: Pojišťovny odhadují škody z povodní na 1,5 miliardy korun
Zahrady Arcibiskupského zámku v Kroměříži, kde se voda po povodních v roce 1997 držela několik týdnů a poničila stromy i cesty, letos zůstaly ušetřeny. "Návštěvnický provoz není nijak ohrožen. Po úplném opadnutí vody bude jen třeba zkontrolovat konstrukce dvou hlavních mostů, Stříbrného a Vázového," oznámila Dagmar Šnajdarová z tamního pracoviště Národního památkového ústavu.
I vyhlášený skanzen v Rožnově pod Radhoštěm nebo Baťův kanál přestály záplavy bez větší újmy. "Zatím to vypadá, že to odnesla jen přístaviště a některé plavební komory," míní Jiří Durďák ze sdružení pro rozvoj kanálu s tím, že přístaviště a komory bude zřejmě třeba pouze vyčistit.
Turisté se nemusí bát navštívit ani sousední Olomoucký kraj. "Z povodněmi postižených míst jsou pro potenciální návštěvníky nejzajímavější Teplice nad Bečvou. Řeka Bečva ale naštěstí nenapáchala významnější škody ani na lázeňských objektech, ani v Zbrašovských aragonitových jeskyních," sdělil mluvčí kraje Ivo Heger. "V případě lázní to hrozila, voda však nakonec nevystoupala až k objektům na kolonádě," podotkl. Rovněž všechny významnější cesty v Olomouckém kraji jsou podle něj sjízdné.
Velké štěstí, podpořené protipovodňovými opatřeními, měl v tomto směru Jihomoravský kraj. "Při povodních minulý týden nebyly na území našeho regionu poškozeny žádné významné turistické cíle, ani nebyly přerušeny cesty k nim. Rozlivy řeky Moravy směřovaly téměř všude mimo obydlená území. Lze proto předpokládat, že vliv povodní na cestovní ruch bude minimální," odhadoval Jiří Klement z kanceláře hejtmana.
Také Moravskoslezský kraj věří, že povodně turisty od návštěvy neodradí. "Lákáme je k návštěvě regionu prostřednictvím různých map a brožurek. Raději by si ovšem nyní měli vždy předem ověřit, zda místo, kam mají namířeno, návštěvníky přijímá. Celý rozsah škod ještě neznáme, teprve je sčítáme," zdůraznila mluvčí kraje Šárka Vlčková. Třeba ostravská zoologická zahrada, ve které silný vítr a déšť vyvracely stromy, byla minulý týden na dva dny uzavřena, ale teď už je otevřená.
ČTĚTE TAKÉ: Pětina Evropanů letos nebude cestovat, říká průzkum
Hůře na tom budou některé kempy. "Záplavy postihly mnoho kempů a penzionů, které pak musely úplně zavřít. V mnoha případech bylo dokonce nutné evakuovat turisty. V objektech jsou značné škody a nepochybně budou náklady na opravy velmi vysoké," řekl Filip Remenec z CzechTourism. "Ale počínající ekonomické oživení by to příliš ohrozit nemělo. Ani neočekáváme výrazný pokles počtu zahraničních turistů," doplnil.
Foto: Karel Šanda, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.