Zdarma na rekonstrukci bitvy u Slavkova
19.11.2007 15:02
Letos nebudou návštěvníci rekonstrukce slavné bitvy tří císařů u Slavkova platit vstupné. Pořadatelé jej zrušili poté, co Jihomoravský kraj vyčlenil pro tuto akci na letošní rok dotaci 950 tisíc korun. Od zrušení vstupného se očekává, že na akce na bojišti a v jeho okolí přiláká mnohem více turistů než v minulých letech.
V hodinové ukázce, která začne 1. prosince ve 14 hodin u Tvarožné na Brněnsku, se představí 800 členů historických klubů v dobových uniformách. Předvedou bojovou ukázku z bitvy, v níž francouzský císař Napoleon porazil v roce 1805 šiky ruské a rakousko-uherské armády. Na akci obvykle přijíždí 4000 diváků. Vstupenka stála loni 160 korun. Děti měřící do 120 centimetrů měly vstup zdarma.
Nově se nebude platit ani vstupné na historický jarmark v areálu slavkovského zámku, uvedl slavkovský starosta Ivan Charvát. Připomněl, že letos v létě podepsal Slavkov s obcí Tvarožná, v jejímž katastru se bojová ukázka již tradičně koná, deklaraci o spolupráci. Cílem bylo udělat tlustou čáru za spory z minulosti a ve spolupráci s dalšími obcemi slavkovského bojiště, jichž je téměř 20, nově prezentovat napoleonské vzpomínkové akce společně.
Kraj byl letos k pořadatelům akce štědřejší. Loni totiž na rekonstrukci bitvy tří císařů vyčlenil 200 tisíc korun.
"Bitva je tak mimořádnou akcí, že si zvýšení dotace zaslouží. Zrušení vstupného pomůže přiblížit její význam širší veřejnosti," řekl náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík. Bude prý usilovat o to, aby výše dotace zůstala příští rok zachována nebo se ještě zvýšila.
Bitva u Slavkova patří k nejznámějším vojenským konfliktům, které se odehrály na území Čech a Moravy. Napoleon v ní porazil armády rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. V bitvě tehdy našlo smrt 20 tisíc vojáků.
Známý vojenský střet si každý rok připomínají u Slavkova v bitevní ukázce stovky nadšenců. Letos bude francouzským šikům opět velet americký herec Mark Schneider, který je jako dvojník Napoleona zván nejen k natáčení filmů, ale i na rekonstrukce napoleonských bitev po celé Evropě.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.