Tisíce lidí si v Praze připomínaly 20 let od pádu komunismu v bývalém Československu. Největší ze vzpomínkových akcí byl průvod ve stopách studentského pochodu z Albertova na Národní třídu. Tradiční pokládání věnců u památníku 17. listopadu 1989 oživilo hvízdání desítek odpůrců prezidenta Václava Klause a skandování jeho stoupenců.
Výročí sametové revoluce využili k neohlášeným demonstracím i extremisté, jejich akce provázely rvačky a střety s policií. Policisté zadrželi 49 lidí.
Podle policejních odhadů se na Albertově shromáždilo kolem 5000 lidí, cestou se k průvodu přidávali další. Na nábřeží se účastníci pochodu minuli s pravicovými radikály, které se policie snažila po náplavkách odvést směrem dál z centra. Na Národní třídě pochod vyvrcholil koncertem. Program začal ohňostrojem symbolizujícím pád železné opony. Účastníky akce pozdravil i bývalý prezident Václav Havel.
Havel později promluvil i ke zhruba 2500 lidem, kteří se sešli na Václavském náměstí na happeningu iniciativy Inventura demokracie. Řekl, že je v obecném zájmu, aby politika lidi neodpuzovala. Organizátoři akce vyzvali občany, aby se více zapojovali do společenského dění.
V souvislosti s oslavami ošetřila záchranná služba v Praze pět lidí, z toho čtyři byli převezeni do nemocnic. Záchranáři ošetřili jednoho člověka s vysokým tlakem, zasahovali také u tří úrazů hlavy a u člověka, který zkolaboval přímo na Národní třídě. Počty ale podle mluvčí záchranné služby Jiřiny Ernestové nemusí být konečné.
U památníku na Národní třídě se tradičně vystřídali vrcholní politici. Rozporuplné reakce vyvolal prezident Václav Klaus, na kterého desítky lidí pískaly, další ale oslavně skandovali jeho jméno. K fyzickému incidentu mezi jeho odpůrci a příznivci nedošlo, jejich slovní střety ale musel řešit policejní antikonfliktní tým. Klaus později událost komentoval jako přirozenou věc demokracie a ocenil, že lidé mohou křičet na prezidenta a nikdo nevytahuje obušky.
Společně s Klausem položili květiny u památníku premiér Jan Fischer a pražský primátor Pavel Bém (ODS). Krátce po nich stejné gesto udělal i Havel. Už dopoledne k památníku studentů přišli předsedové nejsilnějších stran Jiří Paroubek (ČSSD) a Mirek Topolánek (ODS), odpoledne potom šéfové obou komor parlamentu Přemysl Sobotka (ODS) a Miloslav Vlček (ČSSD).
Bývalý prezident jako hlavní postava sametové revoluce vystoupil i na konferenci k pádu komunismu v Senátu. Vyzdvihl úsilí osobností, které za socialismu usilovaly o svobodu a již nežijí. Havel přečetl jména více než 150 lidí.
Havel také v rozhovoru pro zpravodajskou stanici CNN International řekl, že mu některé okamžiky sametové revoluce připadaly absurdní. Jako příklad uvedl, že ho do funkce československého prezidenta jmenoval stejný parlament, který ho 40 dnů předtím označil za nepřítele státu.
Biskup Václav Malý při mši ve svatovítské katedrále řekl, že Havlovo heslo ze sametové revoluce "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" zůstává stále platné. Heslo je podle Malého zesměšňováno, ale pro něho jako křesťana je nosné. Malý také hovořil o atomizaci společnosti; kdysi to byl cíl režimu, nyní se společnost rozděluje podle sociálního postavení lidí. Podle Malého vznikají ghetta, která vůbec nejeví zájem o druhé.
U příležitosti výročí sametové revoluce se u Národního divadla sešlo na 300 příznivců krajně pravicové Dělnické strany na neohlášeném shromáždění. Akci zhruba po půl hodině rozpustili úředníci magistrátu, ale extremisté místo opustili až po výzvách policie. Poté na mostě Legií napadli několik lidí, sanitky záchranné služby odvezly dva muže.
Později se u Národního divadla znovu sešlo zhruba 150 příznivců krajní pravice, kteří odsud zamířili k Palackého náměstí. Poté se na náplavce u Výtoně střetli s policií, když se snažili "osvobodit" jinou skupinu radikálů, kterou těžkooděnci odváděli pryč. Extremisté házeli kameny na policejní auta a kopali do nich, došlo i k několika strkanicím. Jednoho z radikálů po střetech odvezli záchranáři. Lehce zraněni byli při zásazích i tři policisté.
Policie v souvislosti s extremistickými akcemi zadržela 49 lidí, přičemž 33 z nich policisté podezírají z trestných činů útok na veřejného činitele nebo poškozování cizí věci. Zbylých 16 lidí podezírají z přestupků, většinou jde o neuposlechnutí výzvy veřejného činitele..
Dnešním vzpomínkovým akcím na sametovou revoluci předcházela ještě připomínka 70. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty po pohřbu Jana Opletala 17. listopadu 1939. Toto datum a studentský pochod, který odstartoval sametovou revoluci 17. listopadu 1989, jsou propojeny, řekl v projevu u Hlávkovy koleje prezident Václav Klaus. Varoval také, že se stále rodí nové zhoubné ideologie, které mají stejné základní charakteristiky, jako měly nacismus a komunismus.
Kromě vážných připomínek let 1989 a 1939 zažila Praha i recesistické akce připomínající poměry za komunistického režimu. Staroměstské náměstí ovládli veksláci a socialistická hesla. Tuzex, bony, koncerty a ceny běžné před dvaceti lety sem přilákaly stovky lidí. Podobná akce se konala i na Národní třídě.