Advokát Zdeněk Altner, který se řadu let soudí se sociální demokracií o odměnu za úspěšné zastupování strany ve sporu o Lidový dům, podá ústavní stížnost. Chce jí napadnout postup Ústavního soudu (ÚS), který svým nálezem z loňského listopadu podle Altnera "oddlužil ČSSD" ve vztahu k závazkům, které strana vůči advokátovi má.
Altner dnes o svém rozhodnutí informoval novináře na tiskové konferenci, kterou svolal senátor Jaromír Štětina (TOP 09).
"Nejenom, že jsem byl prakticky okraden o své majetkové nároky, ale Ústavní soud mě vystavil do role podvodníka, který dal tyto majetkové hodnoty do zástavy zahraničnímu věřiteli," uvedl Altner, který dal v roce 2008 své pohledávky vůči ČSSD do zástavy švýcarské firmě H-Holding. Firma je později získala jako takzvanou propadnou zástavu.
ČTĚTE TAKÉ: Ústavní soud podpořil ČSSD ve sporu s Altnerem
Listopadový nález ÚS se týkal ústavní stížnosti notáře Václava Halbicha, který se rovněž domáhá odměny za práci ve sporu o Lidový dům. Spor má kořeny v roce 1997, kdy Altner uzavřel se sociální demokracií mandátní smlouvu o zastoupení. Halbich později k této mandátní smlouvě přistoupil spolu s dalším právníkem Zdeňkem Hájkem. Po úspěšném skončení sporu o sídlo ČSSD v roce 2000 pak vyvstal spor o to, jakým způsobem ČSSD předá právníkům odměnu a kdo je vlastně jejím věřitelem. Halbichův problém spočívá v tom, že na původní mandátní smlouvě nebylo uvedeno jeho jméno. Strana tak nakonec poslala třetinu z odměny, kterou vyčíslila zhruba na 50 milionů korun, na Altnerův účet. Další dvě třetiny dala ČSSD do soudní úschovy, kde jsou peníze uloženy dosud. Halbich se peněz neúspěšně domáhal u soudů.
Loni v listopadu dal ale Ústavní soud Halbichovi novou šanci peníze získat, když dosavadní rozsudky soudů zrušil. Po právní stránce je sporné, zda mandátní smlouva postavila Halbicha a Hájka ve vztahu s ČSSD na stejnou úroveň jako Altnera, nebo z nich učinila jen "pomocníky", jimž měl odměnu vyplatit Altner. Ústavní soud se kloní k první variantě. Podle Altnerova právního zástupce Jaroslava Čapka měl ovšem odměnu rozdělit Altner, kterého Ústavní soud svým rozhodnutím "zbavil majetkových práv"
Altner tento týden osobně podá stížnost Ústavnímu soudu, osobně ji prý také doručí všem ostatním ústavním soudcům, kteří se na rozhodnutí nepodíleli. Mimo jiné mu vadí to, že ÚS rozhodoval o Halbichově ústavní stížnosti, ačkoliv nebyly splněny zákonné podmínky pro její projednání - stížnost údajně nepodepsala oprávněná osoba, což prý ÚS zatajil v protokolu o jednání, a mohl se tím dopustit podvodu.
Advokát Altner tvrdí, že honorář, který mu, respektive jeho právnímu nástupci H-Holding, sociální demokracie ještě dluží, se spolu se smluvními pokutami vyšplhal na více než 20 miliard korun. Podal proto mnoho žalob a stížností, jen k Ústavnímu soudu jich přišlo několik desítek. Dosud však neměl úspěch. Soudy zamítly i jeho požadavek, aby prohlásily konkurz na majetek strany. "ČSSD je mnohonásobně předlužena... dávno měla skončit v konkurzu," zopakoval Altner. Sociální demokracie v tiskovém prohlášení uvedla, že všechny dosud vedené soudní spory mezi ní a Altnerem byly pravomocně ukončeny ve prospěch ČSSD.
Posledním dosud pravomocně neukončeným sporem s Altnerem je podle ČSSD soudní řízení o 18,5 milionu korun s příslušenstvím, které bylo zastaveno. To dnes ale Altner odmítl s tím, že sporů probíhá více.
Advokát doplnil, že se s Českou republikou hodlá soudit o náhradu škody, která mu vznikla postupem soudů. V době, kdy soudy údajně škodu způsobily, činila podle něj její výše 24 milionů korun. Altner chce prý podstatnou část svých údajných nároků vůči státu převést na mezinárodní charitativní organizaci, sám bude vymáhat jen deset procent z částky.
Foto: ČTK, Tomáš Nosil