Agentura na podporu Romů je zatím zajícem v pytli

Domácí
26. 6. 2007 06:45
Jiří Čunek a Romové protestující proti jeho výrokům
Jiří Čunek a Romové protestující proti jeho výrokům

ilustrační fotoOd příštího roku by měla fungovat agentura pro řešení problémů romské komunity, jejíž zřízení plánuje ministryně Džamila Stehlíková. Zástupci romských organizací její plán v principu podporují, jasné ano ale neříkají: o agentuře se totiž moc konkrétních věcí neví.

V nedělním diskusním pořadu České televize ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková sdělila, že už má připravený projekt agentury podporující romskou komunitu. „Agentura by měla umožnit koordinaci programů, určených romské komunitě, a dosažení jejich maximální účinnosti,“ popsala její činnost pro TÝDEN.CZ. Žádný konkrétní projekt jsme zatím neviděli, oponují členové Rady vády pro záležitosti romské komunity.

O penězích se ještě jedná

Podle plánů ministryně by agentura měla být financovaná z prostředků, které jsou v její kompetenci. „V současnosti máme celou řadu rozptýlených, různě úspěšných aktivit, které by se díky agentuře sjednotily,“ popisuje svůj plán a dodává, že nechce brát pro agenturu finance z jiných resortů.

Právě po tom volají někteří zástupci romských organizací. „Nemělo by se stávat, aby jedna organizace dostala podporu z několika zdrojů, a na jinou naopak nezbylo,“ popisuje svá očekávání Martin Cichý ze sdružení Romano jasnica, který je členem vládní „romské rady“.
 
Agentura by měla mít podle ministryně Stehlíkové přes 70 zaměstnanců, z toho 18 v Praze a zbytek v jednotlivých regionech. O nákladech na provoz zatím Stehlíková vyjednává s ministerstvem financí. „Mělo by se ale jednat řádově o desítky milionů korun,“ odmítá upřesnit konkrétní částku.

ministryně Džamila StehlíkováAgentura nebo koncepce?

V televizní diskusi Stehlíkové oponoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, podle něhož je podstatnější formulovat celkovou koncepci, která by motivovala sociálně vyloučené skupiny k práci a začlenění do společnosti. „Musíme nějak poskládat priority a formulovat návrh toho, co by se mělo dělat v jednotlivých okruzích, abychom později nepodporovali programy, které budou sestavené ad hoc a nebudou přispívat k tomu, co chceme,“ řekl ministr na dotaz serveru TÝDEN.CZ. Poukázal i na to, že právě koncepce by měla určit, jak se budou čerpat peníze z fondů EU.

To, že dosavadní koncepce jsou „bezzubé“, potvrzuje i ministryně Stehlíková. Podle ní je ale hlavní vytvořit aktivní nástroj pro podporu sociálně vyloučených Romů: agenturu. „Klíčové jednání proběhne na romské radě (Rada vlády pro záležitosti romské komunity, pozn. red.) v první polovině července. Pokud bude dokument schválen, bude ho připomínkovat vláda a jednotlivé resorty. Budou na to mít celý podzim,“ nastiňuje harmonogram Stehlíková.

To, zda agentura získá podporu ve vládní radě, ale zatím není jasné. Její členové totiž neznají konkrétní podobu návrhu. „O vzniku agentury jsme s kolegy mluvili a hrubý záměr měl všeobecnou podporu,“ říká místopředsedkyně rady Monika Mihaličková.

Nedostatek informací kritizuje další člen rady Jozef Baláž, bruntálský romský poradce. "Po vystoupení paní ministryně v pořadu Otázky Václava Moravce se ptám, jestli vůbec někdy dostanou zástupci romských organizací (odborná veřejnost) o agentuře relevantní, měřitelné informace. Aby dokázali odpovědně říct, zda provoz agentury nebude jen dalším z mnoha amatérských pokusů na romské komunitě," nebere si servítky.

Jiří Čunek a Romové protestující proti jeho výrokům„Potřebujeme organizaci, která by pomáhala získat evropské peníze a dohlížela na jejich rozdělení,“ popisuje svou představu Martin Cichý, podobný názor má i Jozef Baláž. Podle návrhu ministryně Stehlíkové by ale agentura měla hlavně podporovat státní a samosprávné orgány i neziskové organizace při sepisování projektů. Jen na podporu romské komunity dá Evropská unie v následujících sedmi letech 13 miliard korun.

Ministři jsou optimisté

Podle obou dotázaných ministrů je reálné, aby agentura i koncepce přístupu k sociálně vyloučeným skupinám vznikly do konce letošního roku. Podmínkou ovšem je, že jednání budou efektivní a připomínkové řízení nebude příliš kontroverzní. Na to se ale spoléhat nedá. „Chtěl bych, aby se kompetence nové agentury týkaly všech financí, tedy i těch, které jsou mimo úřad ministryně Stehlíkové,“ říká například Jiří Čunek.

„Paní ministryně Džamila Stehlíková a pan místopředseda vlády Jiří Čunek mají odlišné představy o činnosti agentury a vzhledem k tomu, že agentura má zahájit svou činnost v lednu příštího roku, nevidím to příliš realisticky,“  nesouhlasí s nimi Jozef Baláž.

Ilustrační foto: Jan Schejbal, Petra Mášová, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ