Skoro pět metrů dlouhý fenomén v barvách městské policie můžete překvapivě potkat i u Karlova mostu nebo před obchodním centrem Palladium na rušném náměstí Republiky. A ne jako filmovou rekvizitu. Policisté tu s ním skutečně "plní služební úkoly".
"Přednostně jej ale využíváme v okrajových částech Prahy, kam bychom se s obyčejným vozem nedostali," řekl náměstek ředitele pražské policie Ludvík Klema.
Pro řízení terénního vozu Hummer, který původně pochází z výzbroje americké armády, musejí být strážníci speciálně proškoleni.
"Tyto vozy mají svůj význam i smysl. Hummer je dělník," pochvaluje si auto náměstek ředitele Václav Bláha. Za typ označený H3 policie utratila "pouhých" 890 tisíc korun, běžně je k dostání za více než milion. "Byli bychom blázni, kdybychom té nabídky nevyužili," vysvětluje Bláha. Od koho vozidlo koupili, ale prozradit nechce. "To vám neumím říct," dodává.
Velryba v akváriu
Hummer s pohonem všech čtyř kol žene kupředu benzinový motor o objemu 3,7 litru a s kombinovanou spotřebou 14 litrů na sto kilometrů. "Do centra metropole se toto auto opravdu nehodí," kárá policisty Pavel Přibyl z Hnutí Duha.
Nejmenší z rodu Hummerů |
Nejmenší Hummer H3 dokáže bravurně manévrovat v terénu - například bezpečně přebrodí až šedesát centimetrů hluboký vodní tok. Spotřeba v městském provozu ovšem dosahuje dvacetilitrové hranice a této hodnotě odpovídají i vysoké emise oxidu uhličitého. Čas potřebný ke zrychlení z nuly na sto je však stejný jako u fabie - 10,4 sekundy. Výkon 245 koní navíc zůstává při jízdě po městě nevyužitý. |
Jde ale i o symbolickou záležitost - zatímco jiná města, například Londýn, chtějí vjezd "offroadů" do center omezit, v Praze si takové auto pořídili přímo strážníci.
"Zaprvé jsme měli možnost nabídky, zadruhé poměr výkon-cena je naprosto vyhovující," hájí nákup náměstek Klema. Připomíná, že vozidlo je přestavěno na benzinový i plynový pohon, takže náklady na provoz jsou podstatně nižší než u čistě benzinových modelů.
Foto: mppraha.cz