Ani já zatím nepodpořím Lisabon, manévruje Topolánek
03.12.2008 12:35 Analýza Aktualizováno 03.12. 13:00
Premiér Mirek Topolánek zřejmě pochopil, že klíčem k úspěchu na víkendovém kongresu ODS bude téma lisabonské smlouvy. Ačkoliv dosud svou stranu přesvědčoval o její nevyhnutelnosti, nyní překvapivě vyhlásil, že ji sám zatím také nepodpoří.
Topolánek to řekl v pořadu Interview B.T. zpravodajské televize Z1. Tam reagoval na fakt, že Strana zelených vyvolala na příští týden svolání mimořádné schůze sněmovny, kde by se o ratifikaci lisabonské smlouvy mělo rozhodovat.
ČTĚTE TAKÉ: Lisabon rozbouří sněmovnu příští týden
„Já osobně příští úterý nejsem ochoten o lisabonské smlouvě hlasovat pozitivně," řekl premiér. On sám navrhoval, aby se český parlament k lisabonské smlouvě vyjádřil až později, zřejmě na jaře příštího roku. I když v té době bude už Česko předsedat Evropské unii, čas ho k ratifikaci nijak netlačí. V každém případě se totiž se smlouvou bude čekat na postoj Irska, které „Lisabon" v referendu napoprvé odmítlo a opakovaný plebiscit by se tam zřejmě konal až na podzim 2009.
Topolánkův výrok lze považovat za strategický manévr před víkendovým kongresem ODS. Tam bude zřejmě postoj k lisabonské smlouvě jedním z hlavních témat. A od postoje kongresu ke smlouvě odvíjí různé skupiny na pravici své úvahy o založení nové, euroskeptické strany.
Paroubek: Premiér se chová jako lhář
Premiérův výrok nezůstal bez reakce šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který okamžitě podrobil Topolánkovo "kličkování a lavírování" před kongresem ODS kritice. "Buď premiér Topolánek drží slovo nejen doma, ale i před zahraničními partnery a smlouvu schválí, anebo slovo nedrží a pak pro něj není jiné označení, než že je lhář," stojí v prohlášení, které Lidový dům rozeslal do redakcí.
Výkladu, že Topolánek před kongresem strategicky „bere zpátečku", nasvědčuje i další věc. Ještě před pár dny se z okolí premiéra šířily zvěsti, že staronový šéf ODS bude chtít na kongresu zavázat vlastní poslance a senátory, aby hlasovali pro lisabonskou smlouvu. To už předem vzbudilo značnou nevoli. Nyní Topolánek říká: „Závazné hlasování pro i proti je nesmysl, protože z naší ústavy jasně vyplývá, že mandát poslance a senátora je nedělitelný. Poslanci i senátoři hlasují podle svého vědomí a svědomí a nikdo je nemůže k ničemu zavázat."
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Lisabonská smlouva nebude letos ratifikována
Mach chystá novou stranu, ale Libertas to nebude
Téma lisabonské smlouvy je zásadní i pro prezidenta Václava Klause. Ten stále oficiálně nesdělil, zda na kongres ODS vůbec pojede. Podle středečních Lidových novin se ale už Klaus údajně rozhodl, že kongres přece jen navštíví.
ČTĚTE TAKÉ: Bém odmítá Lisabon. Chce jiný text
Foto: ČTK a Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.