Armáda plánuje připravit další ročník dobrovolného cvičení pro středoškoláky

Domácí
3. 9. 2024 22:53
Armáda plánuje připravit další ročník dobrovolného cvičení pro středoškoláky
Armáda plánuje připravit další ročník dobrovolného cvičení pro středoškoláky

Armáda plánuje připravit další ročník dobrovolného vojenského cvičení pro středoškoláky, registraci by chtěla otevřít ještě letos. Na sněmovním výboru pro obranu to dnes poslancům řekli náčelník generálního štábu Karel Řehka a ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Pilotní ročník, který letos v létě dokončilo 110 studentů, nyní armáda podrobně vyhodnocuje.

Na čtyřtýdenní výcvik nastoupilo na konci července v Žatci na Lounsku a v Hranicích na Moravě na Přerovsku 127 plnoletých studentů, mezi nimi 24 žen. Výcvik organizovali příslušníci 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády ve vojenských výcvikových prostorech Libavá a Hradiště. V Žatci nastoupilo 86 studentů, dokončilo jich 69. V Hranicích na Moravě nastoupilo 41, dokončili všichni.

Armáda nyní podle Řehky pilotní ročník podrobně vyhodnocuje. "Budeme to dělat co nejrychleji, tak abychom co nejrychleji, ještě v tomto roce, mohli otevřít možnost registrace," uvedl. Postupně by se mohla také navýšit kapacita. "Ale smysluplně. Tak aby to nenarušilo činnost jednotek a abychom nešli kvalitou dolů," dodal.

Kurz dokončilo 87 procent lidí, mezi důvody předčasného ukončení byly podle Řehky nejčastěji ztráta motivace či zdravotní důvody. "Bylo to nejpočetnější dobrovolné vojenské cvičení zatím - a v jeho průběhu byl nejnižší úbytek v historii všech dobrovolných vojenských cvičení," řekl.

Studenti byli na konci kurzu slavnostně vyřazeni a stali se vojáky v záloze. Pokud by chtěli vstoupit do aktivní zálohy, musí absolvovat standardní proces, armáda jim ale kurz uzná jako kurz základní přípravy.

"Ukázalo se, že nejmladší generace není marná, je prostě jen jiná. A je třeba s tím pracovat," poznamenal Řehka. Posun studentů byl podle něj velmi znatelný. Při vstupním přezkoušení z tělesné přípravy splnilo minimum pouze 50 procent účastníků, po třech týdnech ho splnilo 80 procent studentů.

Náklady na dobrovolné vojenské cvičení pro studenty dosáhly podle Řehky v celku 6,5 milionu korun. Každý účastník dostal za čtyřtýdenní výcvik asi 30.000 korun.

V pilotním ročníku byly osloveny pouze školy, se kterými už armáda spolupracuje. Pro další rok se bude podle Černochové řešit i zapojení dalších regionů. "Budeme hledat kapacity, způsoby jak to logisticky zahrnout do regionů," řekla. "Bude záležet na tom, kde budeme mít instruktory, kde budeme mít ty střední školy a kde bude volná kapacita na vojenský výcvik," dodala. Podobný projekt by podle ní v budoucnu mohla armáda zkusit také s vysokoškolskými studenty.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ