Armáda rozhazovala za večírky. Případ šetří policie
17.01.2008 10:03 Aktualizováno 17.01. 16:01
Policie prošetřuje skandál s černými fondy, které v minulých letech vznikaly na generálním štábu České armády, píše deník Mladá fronta Dnes. Z podvodně získaných 17,5 milionu korun se pořádaly večírky, rozdávaly se luxusní dary, platily se drahé dovolené a kupovala se výbava pro důstojníky a generály. Případ šetří policie.
Podle náčelníka generálního štábu Vlastmilla Picka kontrolovala hospodaření armády speciální komise. "Výsledky kontroly zatím vyhodnocujeme. Jeden z plukovníků hrubě porušil pravidla a proto byl degradován na vojáka a bez náhrad propuštěn do zálohy. Druhý důstojník na verdikt čeká," uvedl na tiskové konferenci Picek. Jedník z potrestaných by měl být vedoucí oddělení ekonomické sekce Petr Šmída. Další informace Picek sdělit odmítl. Podle něj se armáda k případu nebude dále vyjadřovat, předala jej kvůli podezření z trestného činu policii.
Kauzy armádních důstojníků |
Letiště a letištní technika V roce 1999 začala policie vyšetřovat skupinu vysokých armádních důstojníků kvůli podezření z ovlivňování zakázek na stavební úpravy letišť.
Rekonstrukce armádní vily Loni v květnu protikorupční policie obvinila bývalého důstojníka armády ze zmanipulování zakázky za 5,2 milionu korun. Ten podle obvinění v roce 2003 jako důstojník vojenské ubytovací správy vybral firmu a uzavřel s ní smlouvu o dílo, přestože tato společnost práce odvedla už dříve a dostala za ně zaplaceno.
Ochrana areálů V lednu 2006 zadržela policie ředitele odboru infrastruktury ministerstva obrany Miroslava Beňa, když přebíral milionový úplatek od prokuristy firmy Trade Fides, jež zajišťuje ostrahu šesti muničních skladů.
Machinace se zakázkami Během loňského roku policisté obvinili kvůli zmanipulovaným stavebním zakázkám přes 20 lidí včetně vedoucích pracovníků Vojenské ubytovací a stavební správy.
Případ generála Zbořila Loni v říjnu policie obvinila z podvodu bývalého náčelníka prezidentské vojenské kanceláře, generálmajora Ivo Zbořila. Podvod měl spočívat v neoprávněném vyplácení finančních odměn v roce 2006. Podle svých slov chtěl generál odměnit muže, který pro něj pracoval, služebně však spadal pod někoho jiného. Zbořil proto udělil odměnu, fotoaparát za zhruba 8000 korun, sám sobě a následně jej dal zaměstnanci. |
Finanční kontrolu ministerstva obrany podle Picka začala fungovat v říjnu minulého roku. "Zaměřila se na všechny sekce armády, vedení nevyjímaje. Vznikla proto, aby odhalila právě tyto případy a zabránila jejich opakování," řekl.
Výdělečný byznys
Generální štáb platil podle deníku firmám, se kterými byl domluvený, za neexistující zboží. Vojáci pak podle vyšetřovatelů obdrželi vzkaz, že peníze dorazily a že si mohou začít objednávat. Spřízněná firma údajně potom nakoupila a dodala požadované zboží, za což měla provizi 20 procent.
Z podvodu, porušování pravidel při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži policie už obvinila vedoucího oddělení ekonomické sekce Petra Šmídu. Kromě něho je prý obviněn ještě jeden bývalý vysoký důstojník generálního štábu. Oba důstojníky armáda degradovala na vojíny a propustila bez odchodného a měsíčního důchodu, na který mají vysloužilí vojáci normálně nárok, píše list.
Slipy a kola za státní peníze
Důstojníci a generálové si za peníze z černých fondů údajně kupovali například špičková horská kola, drahé nože a zahradní techniku. Nechali si také na zakázku vyrábět slipy, přičemž jedny stály 700 korun, a stovky nátělníků. U jednoho z obviněných prý policie v trezoru objevila i rezervu 250 tisíc korun pro případ "nouze".
K machinacím mělo docházet v době, kdy byl šéfem armády Pavel Štefka. V jeho prospěch podle policie svědčí fakt, že před odchodem z armády požádal o kontrolu hospodaření, která podvody odhalila.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.