Starostové obcí a měst se obávají, že pořádání letních olympijských her ochudí jejich rozpočty. Chtějí, aby o kandidatuře buď rozhodli lidé v celostátním referendu, nebo aby akci financovala Praha sama. Mohla by k tomu využít půjčky od finančních institucí, například Evropské banky pro investice a rozvoj, řekl místostarosta Hnutí Nezávislí starostové Petr Gazdík.
"Pokud tam bude nějaký zisk, ať si jej Praha ponechá," uvedl Gazdík. Dodal, že pořádání olympiády v situaci, kdy rozpočty měst a obcí krvácejí, považují starostové za velmi nevhodné.
„Ať občané sami rozhodnou, jestli chtějí, aby se z jejich peněz daly stamiliardy korun na pořádání her, nebo aby je obce a města využily k opravě silnic, výstavbě a tak dále," zdůvodnila myšlenku referenda senátorka a starostka Rokytnice Jana Juřenčáková. Podle posledních průzkumů podporuje u nás olympijskou kandidaturu přibližně 40 procent populace.
Podpoří vláda olympiádu? Neví se
Ve vzduchu také stále visí otazník nad tím, jestli konání olympijských her v Praze „posvětí“ svým souhlasem premiér Topolánek a jeho vláda. Předseda vlády se minulý týden sešel s ředitelem společnosti Praha olympijská Tomášem Peterou, kterému údajně potvrdil, že olympiádu v České republice podporuje. Ještě předtím si však předseda vlády postěžoval na Frekvenci 1, že je v otázce pražské kandidatury přehlížen.
Topolánkův mluvčí Martin Schmarz na dotaz serveru TÝDEN.cz sdělil, že premiér Topolánek vůči olympijské kandidatuře stále zaujímá rezervované stanovisko. „Rezervovanost pramení z faktu, že on požaduje, aby hry byly celorepublikové, ne jen pražské,“ vysvětlil Schmarz důvody premiérova váhání.
Otázkou zůstává, jakou podporu má myšlenka olympijské kandidatury ve vládě. „Máme zákulisní informace o tom, že vládní politici nejsou myšlenkou pořádání olympiády nadšeni, a to kvůli stavu veřejných financí, přijetí eura a dalších věcí," řekl serveru TÝDEN.CZ místopředseda Nezávislých starostů Petr Gazdík.
Jistota v Praze olympijské
Mluvčí společnosti Praha olympijská Karel Tejkal žádný problém s podporou vlády nevidí. „Pan Petera se sešel s premiérem, dohodli se na další schůzce. Té se zúčastní on, pan premiér a primátor Bém a bude se na ní jednat o návrhu. Není kam spěchat, termín poslání přihlášky je až v lednu, do té doby proběhnou na toto téma různá jednání," sdělil Tejkal portálu TÝDEN.CZ. „Premiér dostane k podpisu takový návrh, který bude moci s čistým srdcem podepsat. Bude v něm vše, co požaduje. Vždyť my jsme od začátku do kandidatury také šli s tím, že hry budou celorepublikové," vysvětluje Tejkal.
Co je tedy příčinou toho, že Topolánek zatím nesdělil, na které „straně barikády“ stojí? Některé hlasy tvrdí, že tím chce organizátorům akce dát najevo, že by se s ním a vládou mělo víc počítat. Co bude dál, naznačil mluvčí Schmarz: „Zda premiér podepíše dopis, který má demonstrovat politickou podporu olympiády v Praze, záleží na návrhu, který vláda dostane,“ řekl. „Jinak obecně proti myšlence olympijských her v České republice nic nemá, naopak. Jde mu pouze o formu uspořádání her,“ dodal.
Foto: ČTK, Robert Sedmík