Expředseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek ve středu pokřtil své nové dílko. Křtu knihy nazvané Ve službě republice přihlíželi kolegové z partaje, bývalý rakouský kancléř Alfred Gusenbauer, manželka Petra a také herec Jiří Krampol, který dlouhé roky s Paroubkem spolupracoval a bavil lidi v předvolebních kampaních.
"Chtěl bych této knížce popřát, aby se po ní zaprášilo. Pro knihu je totiž to nejhorší, když nakonec skončí v levných knihách,“ uvedl bavič Krampol.
Křest Paroubkova díla o zahraniční politice a lidech, se kterými se potkal, odstartoval po čtvrté hodině odpolední. Hloučky lovců podpisů, příznivců a také bývalých i současných politiků se však v pražském paláci knih Luxor začaly srocovat mnohem dřív. Jako první z klanu Paroubkových dorazila manželka Paroubka Petra.
"Ahoj, jsem ráda, že jste dorazili,“ vítala se s Kramolem a jeho manželkou Hanou. Paroubek přišel společně s Gusenbauerem a věrným souputníkem ze sněmovny Jiřím Šlégrem o několik minut později. A rázem se z nich stali hvězdy. Přítomní fotografové se na ně doslova sesypali. Blesk přebíjel blesk a Paroubek coby autor se spokojeně usmíval. O reklamu má postaráno...
"Kde je Jiří Šlégr?!"
Po několikaminutovém povinném fotografování se expředseda ČSSD, bývalý rakouský kancléř a Jiří Krampol usadili za kmotrovský stůl. "Hledá se Jiří Šlégr,“ zahlaholil znenadání kdosi do davu. Legendární hokejista nezaváhal a téměř v mžiku už také seděl na své židli vedle Jiřího Krampola. Křest, jemuž přihlíželo na šedesát sedmdesát lidí, začal.
Paroubek v úvodu knihu představil, pochválil se, že coby politik–premiér zaznamenal v zahraniční politice pro Českou republiku celou řadu úspěchů. Například v přijetí Lisabonské smlouvy či oživení vztahů s Čínskou lidovou republikou.
"Bohužel na toto pravicové vlády už nedokázaly navázat,“ povzdech hlavní protagonista akce si a pak poděkoval celé řadě lidí za spolupráci. "Chtěl bych poděkovat také manželce Petře, která mi osvěžovala paměť, protože mně už tak neslouží,“ zavtipkoval zjevně spokojený politik.
Po jeho proslovu se slova chopil napřed Gusenbauer: "Tahle kniha je jiná. Není jen o obsahu, analýzách, ale je i o lidech, kteří měli to privilegium, že se s Jiřím Paroubkem setkali a pracovali s ním. Jako druhý se slova chopil Kramol a jako poslední pak Jiří Šlégr: "Doufám, že nezůstane jen u jedné knihy a zase se tu sejdeme.“ Nato přítomní pozvedli číše a šlo se na podpisy.
Dostala jsem pozvánku, tak jsem tu
"Proč jsem přišla? Protože jsem dostala pozvánku. A myslím si, že je hezké, když člen sociální demokracie vydá knihu. Koupím si ji a přečtu si ji,“ svěřila se ve frontě na podpisy poslankyně ČSSD Hana Orgoníková. Pro podpis si přišel i další v řadě Pavel Podlešák: "Knížku jsem dneska dostal darem od lidí z okolí pana Paroubka. Takže si ji určitě přečtu.“ A ze zájmu se pak na křtu zastavil i Vlastimil Bernas se synem. Na dotaz, zda jsou také příznivci Jiřího Paroubka, ale reagoval slovy: "To se říct nedá.“
Expremiér literární ambice neskrývá. "Psaní knih mě kupodivu baví, skoro jako politika," řekl na křtu. Knižně už vydal například soubor svých článků z tisku s názvem Můj život v politice, který vyšel v roce 2006. O rok později vyšla výpravná publikace Minuty s Jiřím Paroubkem, měla 472 stran, byla vytištěna na křídovém papíru a vážila zhruba čtyři kilogramy. V ní stovkami fotografií zavzpomínal na dobu, kdy stál v čele české vlády. V současnosti dopisuje knihu svých pamětí. Dopíše ji prý v červnu, pokřtít ji plánuje v září.
V říjnu roku 2008 Paroubek křtil svou knihu Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata. Velká oslava však skončila tragicky, když pozdě v noci nastala mezi dvěma hosty roztržka, při níž pražský hoteliér Bohumír Ďuričko zastřelil Václava Kočku mladšího.