Babiš poděkoval Protopopovi, pro syna byl kamarádem

Domácí
15. 11. 2018 08:11
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš dnes na facebooku poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna trpícího schizofrenií. Petr Protopopov mu věnoval 2,5 roku svého života, uvedl premiér. Premiérův pětatřicetiletý syn tvrdil, že ho Protopopov držel kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Protopopov dnes v rozhovoru pro Právo odmítl, že by Babiše juniora unesl na Krym.

Anketa:

Ustojí premiér Babiš současnou situaci?

"Můj syn měl to štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči," napsal premiér.

Protopopov dnes v rozhovoru pro Právo uvedl, že byl od léta 2015 asistentem Babišova syna. Čtyři měsíce se o něho staral zadarmo, od ledna 2016 ho platil Agrofert jako řidiče. Protopopov uvedl, že se o juniora staral jako o nevlastního bratra. Do Ruska a na Krym ho loni v září odvezl kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. Už předtím byli dva týdny v Kaliningradu. Jejich cestu dokumentuje řada fotografií a věděli o ní i příbuzní, uvedl Protopopov.

V listopadu se na Krym vrátili a Babiš mladší si tam našel slečnu. Pod jejím dohledem trávil pak na Krymu a později i na východní Ukrajině bez Protopopova několik dní. "Zatímco já seděl v Bartolomějské na výslechu, on byl v Krivém Rogu se svou přítelkyní," řekl Protopopov.

V reportáži Seznamu, která kauzu Babišova syna v pondělí rozpoutala, hovořil Protopopov jinak. Na otázku, proč vezl Babiše juniora na Krym a do Moskvy, odpověděl, že tam nikdy nebyl.

Deník Blesk dnes zveřejnil pasáže z e-mailu, který redakci poslal Babišův syn v květnu 2017. Píše v něm o svých psychických problémech a o strachu. Zmiňuje také, že své psychiatričce Ditě Protopopové nedůvěřuje. Babiš mladší býval dříve pilotem, Blesku napsal, že výpověď v Travel Servisu podal v roce 2015.

Babišův syn nyní žije ve Švýcarsku, kde s ním rozhovor natočili novináři Seznamu. Je stále nemocný a bere léky. V rozhovoru pro Seznam prohlásil, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. K farmě, kvůli které čelí on i premiér obvinění z dotačního podvodu, prý podepisoval nějaké dokumenty, ale nevěděl, co podepisuje. Protopopova se Babiš mladší bál, a proto oznámil české policii, že byl unesen, řekl Seznamu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ