Téma TÝDNE
Bakalův czexit. Proč miliardář odchází z Česka
08.08.2016 09:00 Původní zpráva
Miliardáři Zdeňku Bakalovi začíná být v Česku horko. Za to, že údajně vytuneloval těžební podnik OKD, mu jde po krku policie. Obvinění na něho míří i od špiček politiky včetně prezidenta. Bakala se proto snaží co nejrychleji zbavit svého byznysu v tuzemsku. TÝDEN přináší exkluzivní informace.
Z úspěšného byznysmena, který se hřál v přízni prezidenta Václava Havla nebo ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, se stal jeden z nejproklínanějších Čechů. Z úst politiků i "obyčejných" občanů na jeho adresu padají výrazy jako "tunelář", "gauner", "lidská hyena". Horníci pořádají nájezdy na jeho haciendu v šumavské Modravě.
Zdeněk Bakala si ve vedení Ostravsko-karvinských dolů (OKD) přišel odhadem na šedesát miliard korun. Jak? Kromě toho, že si léta vyplácel tučné dividendy a prodával nadhodnocené akcie, postupně rozprodával části podniku. Ten letos na jaře zkrachoval a tisícům horníků hrozí vyhazov. Aby toho nebylo málo, jejich byty prodal britským investorům - místo aby je podle původního slibu nabídl přednostně nájemníkům.
Podnikatel ale na svůj veřejný lynč ani na vězeňský mundúr, v němž by ho nejraději viděl prezident Miloš Zeman, nejspíše čekat nebude. Vše nasvědčuje tomu, že se snaží z Česka co nejrychleji stáhnout. Co mohl, v posledních letech zpeněžil a vyvedl za hranice (viz Co vlastní Bakala v ČR). V tuzemsku mu z velkých majetků zbývá už jen vydavatelství Economia s týdeníky Respekt a Ekonom a Hospodářskými novinami a přidružený administrativní komplex Forum Karlín.
Ani pro jedno se mu zatím nedaří najít kupce, což je poslední zásadní překážkou v jeho "czexitu". Konkrétně Economia se v posledních letech potácí na hranici přežití - v roce 2014 skončila ve ztrátě 153 milionů korun, loni prodělala "jen" asi 40 milionů. Vydavatelství navíc opouštějí klíčoví novináři. Podle informací TÝDNE nemá podnik větší hodnotu než 400 milionů korun.
Kráska a zvíře
Přitom ještě před pár lety připomínal život Zdeňka Bakaly pohádku. Svou princeznu našel v Michaele Maláčové (užívá manželovo příjmení v nepřechýlené podobě: Bakala), vítězce Miss Československo v roce 1991, tu roku 2010 pojal za ženu. Média je v té době připodobňovala ke "krásce a zvířeti". Bakala byl skutečně "velké zvíře" s miliardami na kontě, někdejší královna krásy si ho ale vzala podle svých slov z čisté lásky.
Ale převyprávějme si tu pohádku od začátku, který připomíná spíše příběh o Popelce. Opavský rodák Zdeněk Bakala se vyučil dámským krejčím. V roce 1981 se ve svých devatenácti letech vydal hledat štěstí do světa, za velkou louži. Ve Spojených státech postupně studoval na prestižních univerzitách a nakonec to dotáhl na šéfa české pobočky Credit Suisse First Boston.
V roce 1994 založil v Praze investiční a poradenskou firmu Patria Finance. Na jejím prodeji o šest let později vydělal miliardu korun.
Dveře k zajímavým byznysovým příležitostem a užitečným kontaktům mu otevřelo přátelství s Karlem Schwarzenbergem, který se po pádu režimu stal jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Havla. A byl to právě "kníže", kdo na začátku devadesátých let pomáhal Bakalovi rozjet jeho podnikatelské aktivity.
Schwarzenberg a Bakala jsou také považováni za mozky sdružení Lípa, kolem nějž se pohybovali vlivní byznysmeni i politici (mimo jiné exministr školství a financí Ivan Pilip nebo někdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma). Oba pojí i společné podnikatelské aktivity, například privatizace likérky Jan Becher nebo koupě komerční televize TV 3.
Přátelství k Václavu Havlovi zase Bakala dokazuje financováním instituce, která nese exprezidentovo jméno (Knihovna Václava Havla). Štědrý byl ale i k dalším politikům. Přispíval na předvolební kampaně například ODS, TOP 09 nebo Věcí veřejných. Tyto tři strany pak v roce 2010 utvořily koalici pod vedením Petra Nečase (ODS), médii nazývanou také "Bakalova koalice". Není divu, že po celá léta nebyl politický zájem blíže se zabývat podnikatelovými aktivitami v byznysu.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.