Nebezpečná choroba
Bakterie na kuřatech přiotráví dvacet tisíc Čechů za rok
07.11.2015 17:00 Původní zpráva
Kuřecí maso je bomba! Chuťová, ale bohužel i biologická. Kuchař proto musí s kuřecím zacházet jako zručný pyrotechnik, jinak riskuje vážné střevní onemocnění - kampylobakteriózu. V Česku se infekcí ročně nakazí až dvacet tisíc lidí, napřed utíkají na toalety a později do špitálu.
Vítězslav Jiřík z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty Ostravské univerzity navrhuje jednoduchou prevenci. "Ke každému kuřeti, které si přineseme domů, musíme přistupovat jako k potencionálně infikovanému," nabádá. I sebemenší kousek syrového či málo tepelně upraveného kuřecího masa je nebezpečný. Většina kuřat je totiž kontaminována takzvanými kampylobakteriemi (bakteriemi rodu Campylobakter), které způsobují závažnou výživovou střevní infekci člověka - kampylobakteriózu.
Onemocnění doprovází průjem či silné křeče v břiše, choroba je nebezpečná hlavně pro malé děti a starší osoby, které trpí vysokými horečkami. A někdy si vybírá i nejvyšší daň, v České republice se takto v roce 2013 přiotrávilo 18 389 osob a sedm jich zemřelo. Jak rychle přibývá nemocných, dobře ilustrují i aktuální údaje hygieniků z Jihočeského kraje. Zatímco v roce 2012 tam evidovali 958 případů kampylobakteriózy, vloni už 1149 a letos jen do srpna 776 pacientů. Počet nahlášených onemocnění stoupá na celém světě, aktuálně jde v zemích Evropské unie o 220 tisíc případů ročně. "Je to nejrozšířenější onemocnění z potravin v unii," uvádí zpráva Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).
Epidemiologové přitom zachytí jen část nemocných. "Při slabším průběhu nemoci jen s lehčími průjmy mnoho lidí lékaře nevyhledá. Často také tuhle střevní infekci neodhalí ani obvodní lékaři, kteří se domnívají, že nemoc má jiné příčiny, takže neudělají vyšetření stolice," upozorňuje Jana Prattingerová, vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Liberci. "Nemocných tedy bude mnohem více, než zachytíme v naší evidenci," dodává.
* Jaký rozdíl je mezi salmonelózou a kampylobakteriózou?
* Proč je nebezpečné v domácích podmínkách omývat syrové kuřecí maso vodou?
* Jak hygienici brání šíření kampylobakterií ve veřejném stravování?
* Je bezpečné objednat si zeleninový salát v restauraci, v níž nabízejí i kuřecí menu?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 9. LISTOPADU 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.