Bez důchodové reformy by se musely v budoucnu výrazně snižovat důchody, nebo navyšovat daně, uvedl Jurečka
30.04.2024 12:00
Bez důchodové reformy by se musely v budoucnu výrazně snižovat důchody, nebo navyšovat daně. Navrhované změny včetně navyšování důchodového věku nad 65 let pomohou udržet propad systému penzí kolem jednoho procenta HDP, tedy zhruba na loňské úrovni. Novinářům to před jednání vlády řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kabinet dnes reformní důchodovou novelu schvaluje. Lídři vládních stran vystoupí v poledne na tiskové konferenci.
"Když neuděláme důchodovou reformu teď, bude to znamenat velký problém do budoucna. Pokud to nebude žádná vláda řešit, bude to v budoucnu znamenat buď výrazný propad výše důchodů, nebo zvýšení daní, aby se na důchody vybralo," uvedl Jurečka.
Společnost stárne a výdaje na penze rostou. Teď tvoří asi třetinu výdajů státu. Na důchodech se loni vyplatilo 685,3 miliardy korun. Meziročně suma vzrostla o 97,2 miliardy korun, tedy o 17 procent. Příjmy se zvedly o osm procent, výdaje pokrýt nestíhají. Systém důchodového pojištění skončil v dosud nejvyšším deficitu 72,8 miliardy korun. Je to kolem procenta HDP. Podle dřívějších údajů ministerstva práce by za pár desetiletí roční schodek mohl odpovídat až pěti procentům HDP, v dnešních hodnotách by to bylo kolem 350 miliard korun.
Vládní důchodová novela počítá s navyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižováním výpočtu nových důchodů, minimální penzí ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívějším důchodem za práci v rizikovém prostředí.
Zadlužování se dá podle expertů zbrzdit úpravou parametrů - důchodového věku, výší odvodů a výší penze a jejího poměru k průměrné mzdě. Podle podkladů k novele může navyšování věku snížit výdaje o 1,2 procenta HDP a nižší výpočet penzí také o 1,2 procenta HDP. Zbývajících devět navrhovaných změn v penzijním systému je naopak zvedá. Jurečka je přesvědčen o tom, že je vládní reformní návrh vyvážený.
Podle ministra by Sněmovna mohla novelu začít projednávat na přelomu května a června. Jurečka očekává dlouhá jednání, a to i přes noc. Vyzval opozici, aby představila svůj návrh reformy. Je připraven o úpravách a nastavení jednotlivých opatření jednat. "Pokud by byly případně nějaké změny na pořadu - ale musely by to být takové, které nevyprázdní smysl důchodové reformy, tak jsem připraven je případně zakomponovat ve druhém čtení (ve Sněmovně)," uvedl Jurečka. Část změn by podle plánu měla začít platit od ledna. Další části by se zaváděly postupně v dalších letech.
Podle opozičního hnutí ANO vládní koalice straší lidi, o reformě s vládou jednat dál nechce. S vládním plánem nesouhlasí ani odbory, rada postižených či rada seniorů. Podle ekonomů nynější systém bez úprav ale udržitelný není.