BIS: Extremisté zažili loni výrazný vzestup
31.08.2009 13:39 Aktualizováno 31.08. 15:52
Loňský rok byl podle výroční zprávy BIS pro české pravicové extremisty přelomový. Extremistické akce podle ní začaly mít relativně vysokou úroveň, pravicoví radikálové začali šířit své názory i mimo okruh svých sympatizantů. Neonacisté také podle BIS získali oficiální politickou reprezentaci v Dělnické straně.
"Došlo k několika převážně kvalitativním změnám, které pravděpodobně budou ovlivňovat vývoj v příštích letech," napsala BIS na svých internetových stránkách. Nejpatrnější podle ní byla změna struktury neonacistické scény. Extremisté si sice nadále udrželi neoficiální uskupení jako Národní odpor a Autonomní nacionalisté, doplnili ho však politickou reprezentací, tedy Dělnickou stranou, která začala voličskou veřejnost oslovovat v první polovině loňského roku.
ČTĚTE TAKÉ: Pecina chce rozpustit extremisty. Ti podají žalobu
"V souvislosti s podzimními událostmi v Janově pravicoví extremisté poprvé pocítili, jaké to je, mít na své straně běžné občany," konstatovala zpravodajská služba. Pomoc místních obyvatel, jejich otevřenou podporu, či dokonce přímou spolupráci hodnotili podle ní pravicoví extremisté jako hlavní úspěch protiromských akcí v Litvínově.
Demonstrace Dělnické strany na litvínovském sídlišti Janov, které obývají převážně Romové, loni v listopadu se vymykala podobným akcím extrémní pravice. Radikály podpořilo i velké množství lidí stojících mimo jejich struktury. Například podle politologa a na extremismus Jana Charváta nedokázali extremisté podporu při litvínovském pochodu využít ke svému prospěchu. Dalších akcí se už ale tak vysoký počet stoupenců krajní pravice nezúčastnil, ani se nedočkaly větší odezvy mezi místními obyvateli.
Dělnická strana se podle BIS posunula z nacionalistického na krajně neonacistické uskupení. Její zrušení nyní plánuje ministerstvo vnitra. Podle dnešního vyjádření náměstka ministra Jiřího Komorouse je návrh již hotový, zatím však není zařazen na jednání vlády. Podle tiskového mluvčího úřadu by se tak mělo stát v první polovině měsíce. Poté má vláda návrh předložit Nejvyššímu správnímu soudu.
Rozpuštění strany navrhla vláda již loni s tím, že porušuje zákony a je blízká krajně pravicovým uskupením, zejména Národnímu odporu. Soud ale začátkem března návrh zamítl s tím, že neobsahoval dostatek přesvědčivých důkazů.
ČTĚTE TAKÉ: Extremisté mají po zatýkání kvůli Vítkovu obavy
Vávra odmítl svědčit proti Dukovi. Zaplatí tři tisíce
Veřejné akce neonacistů podle BIS již nejsou amatérské. Pravicoví extremisté se v minulém roce dokázali vyhnout potížím, které doprovázejí ohlašování jejich shromáždění. "Inspirováni německou pravicově extremistickou scénou uspořádali několik předem neohlášených, takzvaných spontánních akcí," uvedla kontrarozvědka. Vzhledem k tomu, že takovéto demonstrace trvaly většinou několik minut, nestačili policisté či úřady dostatečně rychle reagovat.
Další novinkou podle ní bylo, že pravicoví radikálové začali využívat k šíření svých myšlenek výstavy a semináře a pouštěli se do veřejných diskusí. "Nelze vyloučit, že tento způsob propagace se díky své jednoduchosti zpopularizuje," konstatovala BIS.
Seminář chtěl v Praze uskutečnit například bývalý vůdce rasistického hnutí Ku Klux Klan David Duke. První z Dukových přednášek měla být na půdě Univerzity Karlovy, škola ale akci zrušila a Duke byl později zadržen a vyhoštěn z Česka. Následně zrušila také například Vysoká škola ekonomická v Praze plánované vystoupení šéfa Dělnické strany Tomáše Vandase.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.