BIS: Organizovaný zločin stále více tlačí na stát
21.11.2007 13:10 Původní zpráva Aktualizováno 21.11. 19:26
Skupiny organizovaného zločinu loni zesílily tlak na státní orgány. Zločinci se snaží ovlivňovat veřejné zakázky či územní plánování nebo nelegálně čerpat finance z veřejných rozpočtů a fondů. Uvádí to Bezpečnostní informační služba ve zprávě za rok 2006.
Podle zprávy se zločinci zajímají především o osoby s přístupem ke strategickým informacím, které rozhodují o zadávání veřejných zakázek či prodeji státního nebo obecního majetku. "Tyto osoby mohou (přímo nebo zprostředkovaně) vystupovat i jako zájemci o zakázky a dostávají se tak do střetu zájmů. Poznatky, nasvědčující takovému jednání, získala BIS zejména ze severních Čech," stojí ve zprávě.
Celou výroční zprávu BIS si prohlédněte ZDE.
Protimafiánský útvar dále varuje před zájmem zločinců o pronikání do české justice. Útvar se zabýval působením různých vlivových skupin, zejména těch, které jsou navázány na některé kontroverzní české podnikatele. "BIS získala informace o tom, že se členové těchto skupin snaží pronikat do justice a získat tak možnost ovlivňovat její výkon v zájmových případech," varuje zpráva.
Měl Kubice pravdu?
Výroční zpráva útvaru tak nepřímo potvrzuje závěry známé Kubiceho zprávy, která před volbami na jaře roku 2006 mluvila o masivním prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Podle aktuálních závěrů útvaru se nepotvrdilo "původní podezření, že existuje širší nelegální struktura, která profituje na 'řízených konkurzech' a usiluje o cílený průnik do státní správy a justice". Zpráva nicméně přiznává, že "vznikly skupiny osob zainteresovaných v různých úrovních konkurzního řízení, které využívají nedokonalosti právní úpravy a vzájemnou spoluprací tak dosahují osobního prospěchu".
Předmětem zájmu BIS se stala také podnikatelská sféra. Například firma Setuza je podle BIS prostřednictvím firmy Český olej spjata se skupinou kolem podnikatele Tomáše Pitra a zavražděného Františka Mrázka. Tato skupina využívala své kontakty a pronikala do státní správy. Díky informacím BIS se prý loni podařilo zabránit několika pokusům získat pohledávky za Setuzu za podmínek nevýhodných pro stát.
Nebezpečím pro ekonomiku a stát je podle BIS snaha některých podnikatelských skupin ovlivňovat vznikající zákony, aby vyhovovaly jejich zájmům. Některé skupiny prý využívají služeb lobbistů, aby získaly informace o chystaných privatizacích státních společností. Objevuje se také korupce a zkreslování hospodářských výsledků. V hledáčku zájmu služby se loni ocitly mimo jiné společnosti ČEZ, České aerolinie, Letiště Praha, Čepro a Česká konsolidační agentura.
Útvar rovněž zaznamenal signály o kontaktech osob napojených na skupiny organizovaného zločinu s některými policisty. "Takové informace byly předány příslušným orgánům," píše se v závěru zprávy.
ČSSD: vláda otevírá dveře zločincům
Sociální demokraté podle svého předsedy Paroubka zprávu hodnotí jako otevírání dveří organizovanému zločinu a její bezpečnostní politiku jako toleranci hospodářské kriminality a korupce. Šéf nejsilnější opoziční strany to uvedl v tiskové zprávě. Podle ní ČSSD k tomuto závěru dospěla poté, co prozkoumala postup vlády v oblasti tajných služeb, justice a policie.
Paroubek vládě vytýká, že postupovala nestandardně v případě údajné korupční kauzy vicepremiéra a předsedy lidovců Jiřího Čunka. Za dosud nevysvětlené považuje urychlené personální změny v čele klíčových policejních útvarů, které mají potírat nejkřiklavější případy korupce a hospodářské kriminality.
Paroubek se ve výčtu nezmiňuje o tom, že policii opustil také šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Uvedl jen, že se nikdy nepotvrdila jeho zpráva o pronikání organizovaného zločinu do politiky, která unikla na veřejnost před loňskými parlamentními volbami.
K TÉMATU: Ruské agenty v Česku zajímá především ekonomika
Ilustrační foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.