Na hrozby ze strany Ruska a Číny, kyberútoky proti Česku či činnost teroristů a extremistů se soustředí výroční zpráva za rok 2023, kterou dnes zveřejnila Bezpečnostní informační služba (BIS). Kontrarozvědka tentokrát zařadila i pasáž, která se zabývá hrozbami chytrých zařízení vyrobených v zemích, kde hrozí zneužití sbíraných dat státní mocí. Hodnotí také současné hrozby různých typů obsahu generovaného umělou inteligencí (AI).
Rusko podle BIS zůstává stejně jako v předchozích letech zdaleka největší bezpečnostní hrozbou pro Česko. "Snaha Ruska přepsat geopolitickou mapu světa a vybudovat 'nový světový řád' je v současnosti největší hrozbou a zároveň největší výzvou pro světové společenství," uvedl ředitel BIS Michal Koudelka. Zpráva se soustředí na ruskou invazi na Ukrajinu, ale i na ruské hybridní působení proti dalším západním demokraciím.
Rusové se po vyhoštění řady špionů s diplomatickým krytím z Česka v letech 2021 a 2022 snažili loni o obnovení kapacit svých tajných služeb, píše BIS. Rusko muselo přistoupit k tomu, že své špionážní a vlivové operace vede přímo z Ruska nebo ze spřátelených či neutrálních států. K verbování a řízení spolupracovníků používá komunikační aplikace, především Telegram. Kvůli izolaci se také v získávání informací musí víc spoléhat na kyberútoky, které proto zintenzivnily.
Sofistikované kyberútoky provádí podle BIS také Čína, kterou kontrarozvědka označuje za hrozbu pro euroatlantický civilizační okruh včetně ČR. Stejně jako v předchozích letech Čína zvala politiky, představitele státní správy či podnikatele na hrazené výjezdy. BIS to pokládá za rizikové kvůli hrozbě oslovení tajnými službami, využití k propagandě, ale i vzniku závazků za čínskou pohostinnost. Čína také využívá české akademiky k získávání neveřejných informací i k orientaci v českém prostředí, píše BIS.
Extremistická scéna loni v ČR podle BIS nepředstavovala významné bezpečnostní riziko. Počet osob inklinujících k násilným projevům byl zanedbatelný. Kontrarozvědka rovněž nezjistila bezprostřední ohrožení islamistickým terorismem na českém území. Možnou radikalizaci prověřovala u několika málo jedinců. BIS zmiňuje, že věk radikalizujících se osob v poslední době klesá a k radikalizaci jim stačí poměrně krátké období.
BIS se tentokrát zabývala i zařízeními připojenými k internetu, kterých rychle přibývá. Uživatelé chytrých telefonů, hodinek, ale i elektroautomobilů by měli podle BIS věnovat při výběru zvýšenou pozornost tomu, zda přístroje nepochází ze zemí, jejichž politický režim a legislativa zvyšují hrozbu zneužití dat státní mocí. Tajná služba varuje před rizikem shromažďováním dat, které je u osobních zařízení větší než hrozba instalace vysoce sofistikovaného špionážního softwaru.
Z produktů AI představují podle BIS aktuálně největší nebezpečí texty, které téměř není možné rozeznat od výsledků lidské práce. Druhým nejvíce rizikovým je podle tajné služby uměle vytvořený hlas. BIS ale zatím nezaznamenala jejich využití ve vlivových kampaních v ČR. Rok 2023 byl podle BIS pro AI přelomový, technologický pokrok umožnil rozšíření takzvaných deep fakes do běžného informačního prostoru.