Kalbáč, Barták, Snítilý, Juřenčáková. To jsou čtyři jména, která se během sobotní volby prezidenta nejvíce skloňovala - kromě jmen kandidátů. Tři z nich onemocněli, a ovlivnili tak výsledek hlasování. Senátorka na sebe zase upozornila výhružnou esemeskou, která přišla na její mobil. Pro veřejnost přitom ani jeden z těchto politiků nepředstavuje příliš známou postavu.
Možná větší pozornost, než by si sám představoval, na sebe upoutal nezávislý senátor Karel Barták. Jeho role však paradoxně skončila v momentě, kdy si zákonodárci odhlasovali veřejnou volbu. Už dopředu totiž avizoval: "Pokud se nebude prezident volit tajně, tak se hlasování nezúčastním."
A slib dodržel. V době, kdy senátoři a poslanci začali v pátek večer veřejně hlasovat o hlavě státu, ze Španělského sálu odešel. V sobotu se na Hradě ani neobjevil a v kuloárech se začalo šeptat, že jej postihla srdeční příhoda. Se zdravotními potížemi se ihned po vyšetření nechal šestašedesátiletý senátor převést do Hradce Králové, kde žije. A uzavřel se před světem.
"Senátor Barták byl znechucen a otřesen průběhem volby. Do domácího ošetření byl propuštěn na svou žádost a pouze proto, že se o něj může doma postarat jeho žena, také doktorka," uvedl pro server TÝDEN.CZ jeho asistent Jindřich Vedlich.
Senátorský matador byl do horní komory zvolený hned dvakrát. První mandát z roku 1996 obhájil i o šest let později. Naznačil, že se letos na podzim pokusí obhájit ve volbách svůj mandát. Už potřetí.
Josef Kalbáč, smutný hrdina
Ten, který mohl Klause protlačit na Hrad. S takovou nálepkou se bude muset po první prezidentské volbě smířit lidovecký senátor Josef Kalbáč. Byl to totiž zřejmě jeho hlas, který Klausovi scházel k vytouženému zvolení. Kalbáč dlouho vyčkával s tím, pro koho zvedne ruku. Při obou pátečních kolech však nakonec nepřekvapil, jako stoupenec Kalouskova křídla ve straně (byl například pro vydání Jiřího Čunka trestnímu stíhání) hlasoval pro úřadující hlavu státu.
V sobotu se již volba musela obejít bez něj, v poledne se mu údajně udělalo nevolno a od té chvíle se již – oproti původním nadějím - do Španělského sálu nevrátil. Pracovníci strakonické nemocnice později serveru TÝDEN.CZ potvrdili, že senátora Kalbáče museli hospitalizovat. Diagnózu lékaři odmítli specifikovat, stejně jako odhadovanou délku léčení. Není proto jasné, zda se místopředseda lidoveckého klubu senátorů stihne příští pátek zúčastnit druhé volby.
Kalbáč dlouhodobě zastával post přednosty Okresního úřadu ve Strakonicích, od roku 2003 je senátorem. V doplňovacích volbách strakonického obvodu (za Pavla Rychetského, jenž zamířil na Ústavní soud) tehdy těsně porazil kandidáta ODS Pavla Pavla. Letos by měl křeslo v Senátu obhajovat proti "těžkým váhám" – ČSSD zde zřejmě nasadí exministra kultury Vítězslava Jandáka, občanští demokraté zase bývalého primátora Českých Budějovic Miroslava Beneše. Na Pražském hradě se dokonce spekulovalo, že ODS by jako odměnu za podporu Klause nasadila v senátním klání proti Kalbáčovi lehčího soupeře.
Evžen Snítilý, sněmovní skorošéf
Hospitalizovanému poslanci Evženu Snítilému (ČSSD) podle oficiální verze celkové vyčerpání organismu nedovoluje přijímat návštěvy. "Nikoho sem nepustím, ani kdyby to byl prezident republiky," řekla sestra na kardiologickém oddělení Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Tam Snítilý leží. Za několik minut bylo všechno jinak. Přišla totiž poslankyně ODS Zdeňka Horníková, která s poslancem strávila skoro půl hodiny. "Hrozně se mi ulevilo, když jsem ho viděla," řekla serveru TÝDEN.CZ.
DÁLE ČTĚTE: Hospitalizovaný Snítilý s nikým nemluví
Evžen Snítilý už během pátku rozčílil Jiřího Paroubka, protože se zřejmě zdržel hlasování a nedal v rozporu se stranickým pokynem hlas Janu Švejnarovi. Když jej v sobotu ráno odvezla sanitka - po schůzce s ministrem vnitra Ivanem Langerem - naštval Paroubka podruhé.
Snítilý sice není veřejnosti moc známá figura (od léta 2006 do prosince 2007 nepronesl ve sněmovně oficiálně ani slovo), uvnitř ČSSD o něm ale vědí. Měl problém i s Milošem Zemanem, figuroval na seznamu údajných sedmadvaceti zrádců, kteří měli svou volbou zabránit Zemanovi ve zvolení prezidentem v roce 2003.
Mnoho ale nechybělo a Snítilý mohl během prezidentského klání sehrát úplně jinou roli. Jiří Paroubek ho loni v červenci navrhl spolu s Hanou Orgoníkovou a Miloslavem Vlčkem do čela sněmovny. Přednost nakonec dostal Vlček.
Jana Juřenčáková, celebrita s mobilem
Dalším zákonodárcem, který na sebe během prezidentské volby upozornil, byla senátorka Jana Juřenčáková (SNK). V pátek v noci jí přišla výhružná zpráva na mobil, ve které jí neznámý pisatel vulgárně nadával. "Celou noc jsem nezamhouřila oko," řekla. Důsledky toho, že se ve druhém kole rozhodla zvednout ruku pro Václava Klause, pocítila v podobě esemeskové smršti od politiků. "Přišly mi vyčítavé zprávy od zelených a sociálních demokratů z regionálních klubů," tvrdí Juřenčáková, bývalá starostka Rokytnice na Zlínsku.
DÁLE ČTĚTE: Senátorce vyhrožoval mobil z erotické seznamky
V pátečních večerních hodinách pak prožila ještě jedno "trauma". Na senátorku, která se nacházela ve svém služebním bytě, někdo před půlnocí zazvonil. "Bála jsem se jít otevřít, byla jsem v bytě sama," popsala zákonodárkyně, co následovalo po páteční schůzi.
Byla to výhrůžná esemeska a zvěsti o údajném bušení na její dveře, co z nezávislé senátorky udělalo miláčka ODS. Ivan Langer jí neváhal nabídnout ochranu policie. "To jsem zatím odmítla," komentuje Langerův návrh. Nicméně po celou sobotu se v prostorách Španělského sálu pohybovala v doprovodu občanských demokratů, kteří nad ní roztáhli ochranná křídla. Senátor Josef Novotný - oba jsou ze stejného klubu - si dokonce stěžoval, že se k ní nemohl dostat.Reakce, které se během hlasování objevily, senátorku zaskočily. "Od začátku jsem otevřeně říkala, že zvednu ruku pro Klause, pokud mě nepřesvědčí jiný kandidát. A to se nestalo," říká Juřenčáková, která je rozhodnutá volit Klause i v příští pátek.
A jak na političku, která musela kvůli členství v KSČ skončit ve funkci předsedkyně senátní komise pro krajany, vzpomíná její nástupce na rokytnické radnici Antonín Goňa? "Ona je velmi tvrdohlavá, jde si za svým, víc říkat nebudu, to bych musel buď lhát, nebo ji moc pomlouvat."
Foto: www.bartak.cz, KDU-ČSL, Lucie Pařízková, ČTK