Okamura jde po prezidentovi. Reklamu mu dělá komunista

Domácí
14. 1. 2013 07:33
Tomio Okamura.
Tomio Okamura.

Tomio Okamura se v Senátu sotva ohřál a už se chystá žalovat prezidenta za velezradu. O propagaci se navíc postaral šéf KSČM Vojtěch Filip, který mluví o "velké akci". Samotní senátoři však o ničem nevědí, a to ani ti komunističtí. O Okamurovi říkají: Chce se jen zviditelnit. Ať si raději přečte, o co jde.

Komunistický předák Vojtěch Filip v úterý večer utrousil informaci, že se kvůli vyhlášené amnestii chystá v Senátu přímo ústavní žaloba na prezidenta republiky. Svrhnout zákonnými prostředky hlavu státu se podle něj vyplatí i pouhé dva měsíce před vypršením jeho mandátu. Z jeho vystoupení v ČT se zdálo, že jde o velkou akci. On-line deníku TÝDEN.CZ pak tvrdil, že chystaný krok má významnou podporu.

Nestranický senátor Tomio Okamura on-line deníku TÝDEN.CZ potvrdil, že žalobu chystá on sám. "Došlo k narušení základních principů demokratické společnosti, o čemž hovoří ústava v souvislosti s velezradou, a já bych byl rád, aby Ústavní soud vše prověřil," prohlásil.

Okamura už prý nechal bod zařadit na středeční jednání ústavně právního výboru Senátu. "Ostatní senátoři z ústavně právního výboru plánují právě tento bod otevřít, takže je nás tam určitě víc," dušuje se senátor a známý podnikatel. "Všichni se k tomu vyjádříme a určitě budeme hovořit o dalším postupu," ujišťuje.

Jenže o velkém plánu zbavit prezidenta funkce, jak to tak vypadá, skoro nikdo ze členů horní komory neví. "Já to slyším prvně," kroutí hlavou nejen Okamurova senátorská kolegyně Eliška Wagnerová, ale i předseda zmíněného ústavně právního výboru Miroslav Antl. "To ani nevím, že on dělá, ale i tak jsem přesvědčen, že to není na ústavní žalobu," potvrdil pro on-line deník TÝDEN.CZ. 

Ani v řadách sociálních demokratů Tomio Okamura podporovatele alespoň zatím nemá. "Je to trochu záhada. Pokoušel jsem se na to doptávat a nikdo nic neví," říká i šéf senátorů za ČSSD Petr Vícha. "Za kancelář Senátu nemáme žádné oficiální informace, že by nějaká iniciativa vznikala," odmítla informaci on-line deníku TÝDEN.CZ také mluvčí horní parlamentní komory Pavlína Heřmánková.

Rudá mystifikace

Komunista Vojtěch Filip se nejspíš nechal unést kuloárními drby. "Ta debata se tam vede," tvrdil přesvědčeně on-line deníku TÝDEN.CZ. "Nevím, kdo byl přesně osloven, ale vím, že občanské iniciativy, které s tou amnestií nesouhlasí, oslovují senátory, protože jenom Senát může takovou iniciativu projednat," prohlašuje.

Před televizními kamerami Filip v úterý dokonce prohlásil, že by se takové akce měli zúčastnit i senátoři jeho strany. K těm se však informace o ústavní žalobě vůbec nedostala. "Já o tom zatím nevím," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ komunistický poslanec Václav Homolka, který pouze uvedl, že se společně s druhou zástupkyní KSČM v Senátu Martou Bayerovou připojili ke stížnosti iniciované senátorkou Alenou Dernerovou.

Klaus, ničitel demokracie

Okamura navrhuje přistoupit k impeachmentu, protože podle něj došlo vyhlášením amnestie k narušení demokracie v zemi. "V ústavě je napsáno, že to může být použito v případech, kdy ten člověk v zásadě naruší demokratické principy v České republice," vysvětluje. Po Ústavním soudu chce nyní osvětlit své přesvědčení, že je Václav Klaus narušitelem demokracie. "V okamžiku, kdy se mnoho lidí nemůže domoci odškodnění za způsobenou škodu od kriminálníků, tunelářů a zlodějů, tak to nemá s demokratickými principy nic společného," kritizuje Okamura část amnestie, která ruší trestní stíhání delší než osm let.

I kdyby skutečně zahájil mezi kolegy v Senátu agitaci za svržení hlavy státu, bouřlivý ohlas jeho nápad nejspíš nesklidí. "To jsou takové mediální výstřelky, které nic neřeší. Pan Okamura jich udělal v posledních měsících hodně a nemá to prakticky žádný význam," říká Petr Vícha (ČSSD). "Asi to bylo kvůli kampani," dodává. "On si všechno představuje moc jednoduše. Není to právník a je to na tom vidět," říká na Okamurovu adresu také senátorka Wagnerová. "On je plný elánu, ale nepřečte si, o co jde, ani jednací řád," podotýká i nestraník Miroslav Antl.

Senátoři: Ústavní žaloba je blbost

Okamurovu snahu učinit z Klause velezrádce považují někteří jeho kolegové za hloupost. I přes různé výhrady vůči amnestii si jen málokdo dokáže představit, čím by se Klaus dopustil protiústavního jednání. "Já si myslím, že to je blbost," komentuje angažovanost Tomia Okamury Miroslav Antl. "Nevidím tam žádnou rozumnou argumentaci," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

"S abolicí počítá ústava, tak to nemůže být porušení demokratického řádu," vysvětluje současná senátorka a bývalá soudkyně Ústavního soudu Wagnerová. "Já osobně také přemýšlím, že abolice asi není vhodný institut, který by bylo možné užít plošně, a tudíž to není vhodné pro amnestii. Ale rozhodně bych nikdy nemohla tvrdit, že je to porušení demokratického řádu, protože je to ústavní ustanovení a ústava to připouští," dodala.

Prezidenta republiky není možné trestně stíhat jako ostatní smrtelníky. Jediným prostředkem je podle ústavy žaloba podaná Senátem Ústavnímu soudu. K tomu by ale musel Tomio Okamura sehnat podporu třetiny svých kolegů a poté jako bod jednání prosadit na nejbližší schůzi horní komory. S impeachmentem by pak musela souhlasit nadpoloviční většina přítomných senátorů.

O tom, zda se prezident velezrady dopustil, či nikoli, rozhoduje následně Ústavní soud. Trestem mu může být zákaz výkonu funkce. V případě, že by se tento tah Okamurovi skutečně podařil dotáhnout až před ústavní soudce, by byl ovšem v novodobých českých dějinách ojedinělou událostí. Klausovy dny na Hradě jsou navíc už téměř sečteny.

Autor: Vendula KalhausováFoto: Tomáš Nosil

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ