Děti tloustnou, přejídají se a z kolových nápojů dostávají deprese a později v dospělosti infarkty, konstatovalo ministerstvo školství. Jeho šéfka Kateřina Valachová (ČSSD) proto nyní poslala do připomínkového řízení návrh vyhlášky, která má zakázat prodej a propagaci nezdravých jídel a nápojů ve školách. Platit by měla začít už příští rok.
V rámci volného prodeje - ať už v bufetech, nebo v automatech - chce ministerstvo zakázat potraviny, které obsahují sladidla, kofein nebo transmastné kyseliny (TFA) pocházející z částečně ztužených tuků. Dále nebude možné nabízet či propagovat energetické a povzbuzující nápoje a potraviny pro sportovce nebo osoby při zvýšeném tělesném výkonu.
"Důvodem vyloučení potravin s obsahem sladidel z nabídky prodeje ve školách a školských zařízeních je zejména skutečnost, že sladidla zvyšují závislost na sladké chuti. Kromě toho se jedná o látky uměle vyrobené, které nemají žádnou výživovou hodnotu," konstatuje se v důvodové zprávě.
Kofein pak v nadměrné konzumaci zvyšuje riziko srdečních onemocnění, a jelikož má diuretický účinek, může ve větším množství negativně ovlivňovat činnost ledvin. Kromě toho vyvolává nespavost a úzkostné stavy. Energetické nápoje při nadměrném užívání způsobují nespavost, závratě, bolest hlavy, roztěkanost, nervozitu a nesoustředěnost, zrychlený srdeční tep a další negativní vedlejší účinky.
Třetina tlustých dětí
"Cílem je snížit celkové 'obezitogenní' prostředí, které na děti v současné době intenzivně působí a jehož důsledky se u nich v plné míře projevují, a dále zamezit u vymezených potravin bezúplatné, a tedy lákavé reklamní kampaně v prostorách škol a školských zařízení," odůvodnilo ministerstvo svůj návrh.
Podle ministerstva postihují obezita a nadváha v České republice dvacet až třicet procent dětí. Přibližně u dvou třetin z nich prý pak přecházejí do dospělosti a u mnohých se objevují více či méně závažné související zdravotní obtíže.
V současnosti přitom podle úřadu tuto oblast absolutně nic nereguluje. "Přitom ve školách nabízené potraviny a nápoje svým výživovým složením velmi často nepříznivě ovlivňují výživovou a energetickou vyváženost stravy z hlediska výživových potřeb dětského organismu, což může aktivovat rozvoj dětské nadváhy, obezity i řady dalších metabolických onemocnění v dospělosti," dodává ministerstvo.