Prodej kovů do sběrných surovin by už za tři měsíce měla svázat přísnější pravidla. Ministerstvo životního prostředí finalizuje s vyhláškou, která zakáže výkup kovů za hotové. Nový předpis má pomoci v boji proti zlodějům kovů.
Policie řeší každý rok asi jedenáct tisíc trestných činů krádeží kovů. Z ulic a chodníků mizí kanálové mříže, ze železnice zabezpečovací kabely, kradou se trubky, okapy, skoro všechno, co je kovové. Kvůli tomu je pak ohrožena například bezpečnost silniční a železniční dopravy.
Ministerstvo životního prostředí proto navrhuje, aby od ledna sběrné suroviny nesměly občanům platit za dovezené kovy v hotovosti. Peníze by se například měly převádět bezhotovostně na bankovní účet.
"Naprosto podporuji snahu senátorů i měst a obcí zamezit kriminálnímu byznysu v rámci výkupu kovů ve sběrnách druhotných surovin, který u nás došel už tak daleko, že dokonce ohrožuje lidské zdraví a životy," řekl ministr Richard Brabec (ANO).
Připomněl tím snahu skupiny senátorů, kteří se v rámci novely zákona o odpadech snažili prosadit zákaz výkupu sběru od fyzických osob. Sněmovna ovšem tento návrh počátkem týdne neschválila. Souhlasila ale s tím, aby se zvýšily kompetence krajských úřadů, které budou moci více kontrolovat sběrny surovin a postihovat jakékoli porušení zákona.
"Krajské úřady budou mít možnost okamžitě odebrat licenci sběrnám, u kterých zjistí jakékoliv protizákonné jednání," řekl Brabec. Zapotřebí je podle něho posílit i další kontrolní instituce, například České inspekce životního prostředí, která by měla dostat víc peněz i lidí, aby mohla intenzivněji kontrolovat sběrny po celé republice.
Snahu Senátu zakázat výkup veškerých druhotných surovin ale pokládá za předčasnou. Stát by tím podle něho rezignoval na rozlišení zlodějů od slušných lidí, kteří mají doma legální kovový odpad nebo si přivydělávají sběrem starého papíru.
"A samozřejmě by to mělo i negativní dopad na ty slušné provozovatele sběren, kteří zákon neporušují. Mimochodem, takto striktní zákaz výkupu odpadů od fyzických osob neexistuje v žádné z okolních zemí," poznamenal ministr Brabec.
Ve sněmovně se okolo návrhu zakázat vykupování druhotných surovin od řadových občanů a umožnit bezhotovostní prodej jen firmám a živnostníkům strhla asi dvouhodinová debata. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha uvedl, že tento návrh vznikl na popud Svazu měst a obcí, má podporu Českých drah i policie. Většinu přítomných poslanců to ale nepřesvědčilo.
Pomůže navrhovaná vyhláška ministerstva životního prostředí? Úřad nyní shromažďuje připomínky od ostatních ministerstev a institucí a na přelomu září a října se s nimi vypořádá. "V tuto chvíli ale stále platí náš předpoklad, že vyhláška začne platit od 1. ledna 2015," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.
Ministr Richard Brabec věří, že přísnější pravidla a lepší kontrola sběren výrazně zkomplikují ilegální výkup kovů a omezí krádeže. V polovině příštího roku chce ministerstvo dopady nové vyhlášky vyhodnotit a případně navrhnout další zpřísnění v rámci nového zákona o odpadech, který se právě připravuje.
Boj se zloději: sběrny nebudou smět platit na ruku
Domácí
26. 9. 2014 18:26Muž veze materiál k výkupu do sběrny surovin.
Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , Ramík Drahoslav