Bolek Polívka není valašský král, rozhodl soud
14.12.2007 08:52
Bolek Polívka prohrál spor o Valašské království. Podle soudkyně ostravského krajského soudu sice v roce 1993 v televizním pořadu Manéž Bolka Polívky poprvé použil označení valašský král, ale projekt Valašského království vybudoval dlouholetou prací tým kolem Tomáše Harabiše. Ten s Polívkou do roku 2000 spolupracoval a umělec mu dokonce povolil umístit na takzvané valašské pasy svůj podpis.
Polívka se čtvrtečního jednání neúčastnil. Podle jeho právníka ale kauza pravděpodobně nekončí a klient se odvolá. "Spor je o tom, že pan Harabiš a jeho tým parazitují na popularitě Bolka Polívky," řekl po procesu Polívkův právník. Podle něj si všichni při slovech Valašské království vybaví právě herce a komika.
Stejný názor má i Harabiš. "Je za námi téměř desetiletá práce. Shánění peněz a vymýšlení akcí," řekl. Podle něj jsou příčinou sporu peníze. "Po letech si uvědomili, že projekt je úspěšný a mohl by z toho něco mít. Oni chtějí parazitovat na naší práci," dodal.
Podle soudu označení valašský král poprvé použil Polívka ve svém televizním pořadu. V rove 1993 jej korunoval herec Radoslav Brzobohatý. Tehdy to ale nesouviselo se záměrem vybudovat fiktivní království.
O několik let později přišel Harabiš s myšlenkou vydání valašských pasů. Z původní recesistické akce se vyklubal obchod a lukrativní podnikatelská činnost, na kterou pak Harabiš navázal založení společnosti Valašské království. V roce 1997 Polívka souhlasil s uvedením svého jména a podpisu v pasech a dokonce nabídl jejich držitelům slevy při návštěvě své farmy a divadelních představení.
Popularita Polívky království pomohla
Soudkyně také uvedla, že Harabiš pouze využil holou ideu, kterou Polívka zveřejnil v manéži, pro svůj podnikatelský záměr. "Popularita Boleslava Polívky projektu Valašského království jistě pomohla," řekla soudkyně. Dodala ale, že duší projektu byl Harabiš a jeho tým, který se mu intenzivně věnoval.
Spolupráce dnes znesvářených stran pokračovala do roku 2000, kdy Harabiš pro Polívku zorganizoval ve Vsetíně oficiální korunovaci. Od té doby se ale začaly mezi Polívkou a Harabišem hromadit spory, které vyvrcholily sesazením "krále Boleslava I. zvoleného na furt". Vůdčí role v království se pak na popud Harabiše ujala zpěvačka Jarmila Šuláková jako královna matka. V roce 2002 pak Polívka podal na Harabiše a jeho společnost žalobu, kterou soud dnes zamítl.
Jasno by do sporu mohlo přinést Harabišem chystané klání o trůn a půlku princezny. Z něj by měl vyjít nový král. Podrobnosti a termín ještě nechtěl prozradit. "Nechceme nic uspěchat. Mělo by to být něco jako jízda králů na Slovácku. Král by měl být volen na určitou dobu. I pan Polívka se klidně může přihlásit," dodal Harabiš.
Ilustrační foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.