Prudká bouře, která ve středu večer zasáhla Pardubický kraj, si vyžádala jeden lidský život. Po pádu stromu ve Svitavách zahynula asi pětačtyřicetiletá žena. Informoval o tom vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby Otomar Kušička.
"Při vichřici spadla ze stromu větev, která ženu zranila v horní polovině těla. Na následky těžkého úrazu žena zemřela v nemocnici," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Kušička.
Podle mluvčí policie ze Svitav, Anny Štegnerové, byl případ předán kriminalistům. "O nehodě jsme se dozvěděli dnes ráno, víme jen, že žena se chtěla před bouřkou ukrýt v blízkosti svitavského stadionu, tam na ni spadla větev z topolu," sdělila serveru TÝDEN.CZ Štegnerová. Další úrazy lékaři ošetřovat nemuseli.
Některé vlaky stále nejezdí
Českým drahám se po středečních silných bouřkách, větru a přívalových deštích dosud nepodařilo obnovit provoz na všech tratích. Nadále je částečně uzavřena trať z Kolína do Havlíčkova Brodu, trať mezi Prahou a Českými Budějovicemi dráhy zprovoznily dnes po 11. hodině. Problémy zůstávají na hlavním tahu z metropole do Ostravy a Brna v oblasti České Třebové. Informovali o tom Petr Šťáhlavský a Ondřej Kubala z tiskového oddělení Českých drah.
FOTOGALERIE ZDE.
"Výše škod zatím není určena," uvedl Šťáhlavský. Na odstranění podle něj pracují desítky zaměstnanců drah a hasičů. Kvůli středečním velkým zpožděním vlaků a soupravám a lokomotivám uvízlým na tratích dnes dráhy budou možná muset nasazovat náhradní soupravy. Vlaky tak mohou mít zpoždění i dnes, upozornil Šťáhlavský. Pro osobní dopravu byly mimořádně zapůjčeny lokomotivy a strojvedoucí dceřiné společnosti ČD Cargo.
ČTĚTE TAKÉ: Bouřky v Česku kácely stromy a zatopily domy
Část trati z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna je stále neprůjezdná kvůli popadaným stromům, přepálení trakčního vedení a výpadkům elektřiny. Uzavřený úsek byl však dopoledne zkrácen, nesjízdná zůstává trať mezi Golčovým Jeníkovem a zastávkou Vlkaneč. Rychlíky jezdí jen mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem, namísto osobních vlaků dráhy zavedly náhradní autobusy. Zprovoznění odhadují na 19. hodinu.
Provoz je omezen na tratích |
Kolín - Havlíčkův Brod - Brno v úseku Golčův Jeníkov - Vlkaneč, výhled zprovoznění 19.00 Žilina (Slovensko) - Ostrava v úseku Jablunkov-Návsí - Třinec Plzeň - Žatec v úseku Žabokliky - Žatec Choceň - Týniště nad Orlicí v úseku Choceň - Újezd u Chocně, zavedeny náhradní autobusy, výhled zprovoznění 18.00 Moravany - Borohrádek v úseku Holice - Borohrádek |
V oblasti České Třebové je vypnuto trakční vedení a vlaky přetahují motorové lokomotivy. Stejná je situace na hlavní trati z Ostravy do slovenské Žiliny, kde se mezi Třincem a stanicí Jablunkov-Návsí už jezdí po jedné koleji. Dráhy také ohlásily uzavření trati Protivec - Bochov na Karlovarsku kvůli sesuvu půdy. Tu ovšem využívají pouze nákladní vlaky.
Podle Šťáhlavského se drahám podařilo provoz na některých tratích obnovit už v noci, například alespoň po jedné koleji mezi Olomoucí a Štěpánovem na hlavním tahu Praha - Ostrava. Přesto zpoždění vlaků dosáhlo až několika hodin, například rychlíky a expresy z hlavního města do Ostravy dojely v několika případech o čtyři až šest hodin později. Vlaky na Slovensko přes Čadcu a Horní Lideč byly zcela odřeknuty a soupravy se vrátily do výchozích stanic, protože tratě byly zcela nesjízdné.
Jako zatím poslední byla zprovozněna železnice z Bludova do Rudy nad Moravou na trati Šumperk - Hanušovice. Vlaky už mohou jezdit také v úseku Kácov - Ledečko na trati z Čerčan do Světlé nad Sázavou. Mezi Kácovem a Zručí nad Sázavou by podle Kubaly mohla být trať průjezdná po 15.00, v tomto úseku už také jezdí náhradní autobusová doprava.
Šťáhlavský doplnil, že hlavně na Moravě osobní vlaky ve třech případech najely do spadlých stromů. "Tyto mimořádnosti se obešly bez zranění osob a bez vykolejení souprav," uvedl.
Hasiči měli napilno
Hasiči museli kvůli následkům bouří, přívalových dešťů a prudkého větru ve středu odpoledne a v noci zasahovat u 1200 mimořádných událostí. Denní průměr je přitom kolem 265 událostí. Informoval o tom tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Petr Kopáček. I dnes hasičské jednotky odstraňují škody na desítkách míst.
Nejvíce zásahů měli hasiči ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, nepřízeň počasí však zasáhla prakticky celou republiku.
Hasičské jednotky musely odstraňovat stromy a větve spadlé na komunikace, auta, domy a elektrické vedení, zajišťovaly poškozené nebo stržené střechy a čerpaly vodu ze zatopených sklepů. Členové jednotek také museli vysvobodit lidi, kteří kvůli výpadku elektřiny uvízli ve výtazích. Hasiči rovněž likvidovali několik požárů, které způsobil úder blesku.
Kvůli velkému počtu volání na tísňové linky, které zaznamenaly mezi 19.00 a 21.00 až 1500 hovorů za hodinu, bylo nutné navýšit počty operátorů linky tísňového volání 112 a posílit počty pracovníků operačních a informačních středisek. "Hasiči měli nejvíce zásahů od vichřice Emma," uvedl Kopáček. Emma zasáhla naše území na počátku března. Jednotky požární ochrany tehdy během jediného dne vyjely celkem ke 3138 mimořádným událostem.
Vichřice, která Česko zasáhla ve středu a v noci na dnešek, poničila podle prvních odhadů ve státních lesích asi půl milionu metrů krychlových dřeva. V porovnání s březnovou vichřicí Emma jde zhruba o čtvrtinovou škodu. Silné podvečerní bouřky způsobily také řadu výpadků v dodávkách elektřiny. Elektrárenská společnost ČEZ proto na řadě míst vyhlásila kalamitní stav.
Bouřka zničila novou unikátní rozhlednu u Chrudimi
Rozhledna Bára byla postavena v lokalitě na Podhůře. Její návštěvníci se z ní mohli těšit jen velmi krátkou dobu. Rozhlednu vysokou 19 metrů tvořila modřínová prkna poskládaná do tvaru trojbokého jehlanu. Stavebníci na ní využili minimum spojovacích prvků. Ve výšce 15 metrů byla vyhlídková věž. Vítr shodil dřevo z poloviny konstrukce, špička rozhledny se udržela.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK