Dvojí metr
Britský list kritizuje Šluknov, sami Britové "cikánům" nadávají
23.09.2011 12:22 Aktualizováno 23.09. 12:47
Napětí a násilných střetů mezi Romy a starousedlíky na Šluknovsku na severu Čech si všiml renomovaný britský list The Economist. Některá vyjádření, která používají protiromští demonstranti, přirovnává k nacistické perzekuci. List rovněž spojuje nepokoje s kauzou úředníka z ministerstva školství Ladislava Bátory, kvůli němuž nebyli ministři za TOP 09 na jednání vlády.
Obyvatelé severu Čech v posledním měsíci popustili uzdu dlouhou dobu zadržované nespokojenosti s rostoucí kriminalitou. Rozbuškou se staly dva údajné útoky Romů na bílou většinu. Nejprve to byl 7. srpna mačetový útok pětice Romů na hosty jednoho z barů v Novém Boru, o 14 dnů později pak podle policie napadlo asi 20 Romů skupinku místních v Rumburku; vyšetřovatelé útok klasifikovali jako rasistický.
Po útocích se uskutečnilo několik protiromských demonstrací. Kromě pokojných shromáždění se konaly i pochody k romským ubytovnám, které zastavila policie.
Podle listu The Economist se při protestech vyostřuje rétorika. "Mnozí je (Romy) chtějí uzavřít do obezděných ghett, což je stále častější praxe na Slovensku," tvrdí list. "Tvrdá slova připomínají něco z nacistické perzekuce Židů a Romů - a z české válečné kolaborace s nacisty," napsal.
The Economist dále uvádí, že s protiromskými náladami "flirtují" i čeští politici. Připomíná bývalého lidoveckého místopředsedu vlády Jiřího Čunka, který "zahájil svou kariéru v místní politice vystěhováním Romů z centra města do přepravních kontejnerů na periferii".
Ve stejné souvislosti list zmiňuje i kauzu s bojkotem jednání vlády ze strany TOP 09 kvůli Bátorovi, kterého list označuje za "poradce s odpudivými protiromskými názory".
Ministři za TOP 09 ale svou neúčast na jednání vlády zdůvodňovali urážlivými Bátorovými výroky na adresu předsedy své strany a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ministr školství Josef Dobeš nakonec Bátoru po protestech odvolal z pozice personálního šéfa ministerstva a přesunul ho do jiné funkce.
The Economist v závěru článku zmiňuje i blízkost Bátory s prezidentem Václavem Klausem. Spekuluje o tom, že pokud by Klaus po odchodu z Pražského hradu v roce 2013 založil novou "nacionalistickou, euroskeptickou stranu", neměl by problém získat hlasy lidí nespokojených s Romy.
Britové nadávají kočovníkům do cikánů. A nechtějí je
Nejdříve byli Romové vyháněni z Francie a Itálie, teď se o tvrdý postup snaží i Británie. Největší tábor tzv. kočovníků (travellers) v Dale Farm u Basildonu v jihovýchodní Anglii má být násilím vyklizen. Ochránci lidských práv na ostrově hovoří o "etnické čistce".
V poslední minutě zastavil buldozery tento týden londýnský soud. Alespoň prozatím. Soud tak zabránil hrozící konfrontaci.
Podle britských médií odmítla britská vláda nabídku evropského představitele vysoké komisařky OSN pro lidská práva Jana Jařaba na zprostředkování sporu kolem tohoto tábora.
Kočovníci, které přišly podpořit desítky aktivistů, vystavěli kolem pozemku barikády a někteří z nich se připoutali řetězy k autům a plotům. Na druhé straně stáli soudní zřízenci, kteří chtěli za podpory policie prostor vyklidit.
Vyklizení tábora bylo odloženo do dneška. Spory kolem tábora se táhnou už deset let. Dale Farm je bývalá sběrna surovin, kterou koupilo před deseti lety několik rodin kočovníků pocházejících z Irska. Další rodiny kočovníků pak začaly kupovat pozemky kolem sběrny a postavily na ně karavany a mobilní domy. Jenže část těchto pozemků patřících kočovníkům je v zóně určené pro zeleň a nesmí se na ní stavět. Podle britských médií také někteří místní obyvatelé tvrdí, že po příchodu kočovníků se cítí ohroženi, že klesla cena jejich domů a že se snížila úroveň místní školy.
Radnice Basildonu, který leží asi 40 kilometrů východně od Londýna, dala první výpověď kočovníkům už v roce 2005, ale vzhledem k odvoláním se spor táhl až do letošního léta.
V ilegální části tábora žije na ploše 2,4 hektaru 86 rodin, tedy kolem 240 lidí. Někteří z nich odešli do vedlejšího legálního tábora, asi dvě stovky za podpory několika desítek aktivistů zůstaly na místě.
Irští kočovníci mají podobný životní styl jako Romové, i když k nim etnicky nenáležejí. Lidé jim však často nadávají do "cikánů". V Británii, která je hrdá na svou liberálnost, se žádná menšina nediskriminuje tak otevřeně jako právě kočovníci, kterých je asi 300 tisíc.
Výbor OSN proti rasové diskriminaci vyzval k poklidnému vyřešení celého sporu. Kočovníky v Dale Farm podpořili anglikánští i katoličtí biskupové a židovští rabíni.
Rabínka Janet Burdenová kritizovala urážlivý jazyk používaný v souvislosti s kočovníky a zdůraznila, že "připomíná antisemitskou rétoriku".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.