Brusel po letech rozhodl spor o oplatky. Patří Karlovým Varům

Domácí
26. 5. 2011
Berndt Posselt o oplatky bojoval několik let.
Berndt Posselt o oplatky bojoval několik let.

V Bruselu skončil jeden z dlouholetých sporů o tradiční českou sladkost. Karlovarským oplatkám byla po šesti letech přiznána zeměpisná ochrana, a to proti vůli Němců a Rakušanů, kteří pod stejným označením vyráběli oplatky ve svých zemích. K tomu jim teď chybí důležitá ingredience, kterou má pouze západočeské město - karlovarská vřídelní voda.

Karlovým Varům bylo po dlouhých tahanicích přiznáno privilegium, podle něhož je sladká pochoutka spjata výlučně s českým územím.

"Získání zeměpisné ochrany pro Karlovarské oplatky má nezpochybnitelný význam jak pro české výrobce, tak spotřebitele. Výrobci získají zaslouženou konkurenční výhodu na domácím i evropském trhu a spotřebitelé záruku, že pod označením Karlovarské oplatky se nebude skrývat nekvalitní napodobenina," uvedl k rozhodnutí europoslanec Jan Březina.

Rozhodnutí bruselského výboru pro zeměpisná označení a označení původu tak doslova vypálilo rybník našim sousedům. Karlovarské oplatky totiž prodávají i Rakušané a Němci.

Oplatky jsou léčiva, tvrdili Němci a Rakušané

Berndt Posselt o oplatky bojoval několik let.Mezi známé nepřátele české strany ve sporu patří bavorský europoslanec Berndt Posselt. "Karlovarské oplatky jsou již 200 let podle rodinných receptů vyráběnou vaflovou specialitou, která získala světovou proslulost v době tehdejšího rozkvětu českých lázní Karlovy Vary. Vyráběly se do roku 1945 převážně v Němci osídleném lázeňském trojúhelníku Karlovy Vary - Mariánské Lázně - Františkovy Lázně, ale také v Rakousku," uvedl Posselt před několika lety.

Oplatky si kromě Němců nárokovali i Rakušané z oblasti bývalých Sudet. Ti tvrdili, že se jedná o duševní vlastnictví, kterého se Čechům nepodařilo zmocnit Benešovými dekrety.

Neúspěšní bojovníci ze zahraničí se ještě pokusili zvrátit rozhodnutí výboru námitkou, že přidáváním vřídelní vody do oplatků se z nich vlastně stávají léčiva, která nelze chránit zeměpisným označením. Ani s touto konstrukcí však v Bruselu neuspěli.  

Názvu slavné laskominy si však sousedé Česka mohou ještě chvíli užívat. Součástí rozhodnutí je totiž i dohoda, podle níž může být v pětiletém přechodném období označení Karlsbader Oblaten užíváno.

Autor: - pim -Foto: Profimedia , archiv

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné