Konečně se dočkal. Bývalý policejní prezident Oldřich Martinů, kterého z úřadu vyštípal Radek John, se dočká satisfakce. Ve výběrovém řízení na prestižní místo zástupce ředitele evropské policie Europolu skončil na prvním místě. Oficiálně má tento výběr posvětit již příští čtvrtek Rada ministrů členských zemí na jednání v Bruselu.
O tom, že jde už pouze o formalitu, svědčí fakt, že 20. října má výběr správní rady Europolu už bez rozpravy potvrdit Rada ministrů EU. Ale nikoli ministrů vnitra, nýbrž zemědělství a rybolovu. Jmenování Martinů je s nadsázkou řečeno zařazeno mezi schvalování stanovení kvót pro lov tresek a makrel.
"Ve velmi podrobném výběrovém řízení pan Martinů obsadil první místo. Tento výběr již posvětil Výbor stálých zástupců při Evropské unii," potvrdil informaci on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministra vnitra Pavel Novák.
COREPER, jak se tento výbor složený povětšinou z profesních diplomatů nazývá, připravuje pro jednotlivé rady ministrů podklady a v podstatě jim témata "předžvýkává". "Pro potvrzení výběrového řízení na zástupce ředitele Europolu prošel výborem jako takzvaný bod A. Což znamená, že již může být bez problémů zařazen v podstatě na jakoukoli Radu ministrů," vysvětluje Novák zařazení Oldřicha Martinů mezi ryby, zeleninu a obilí.
Přestože by bývalý policejní prezident mohl již v podstatě začít slavit, stále zůstává zdrženlivý. "Dokud nebude ukončen celý formální proces výběrového řízení, tedy do konečného rozhodnutí Rady ministrů, nemám právo se k celé věci vyjadřovat," reagoval na dotazy Martinů.
Pomohl mu i Interpol
A čím Martinů správní radu Europolu přesvědčil? Vylosovaná komise jednotlivé uchazeče hodnotila podle jejich zkušeností, jazykových znalostí a dalších kritérií. I když český zástupce již od počátku patřil mezi favority konkursu, kterého se účastnilo 59 uchazečů z různých zemí EU, nakonec rozhodly pravděpodobně až ústní pohovory. Již před čtrnácti dny totiž správní rada Europolu výběr zúžila pouze na sedm jmen. Největšími konkurenty byly pro Martinů zřejmě uchazeči z Portugalska a Holandska. V jeho prospěch nakonec mohlo mluvit i to, že v minulosti vedl českou pobočku jiné mezinárodní policejní organizace – Interpolu.
Plat větší než prezident
O tom, že dělat zástupce šéfa Europolu je prestižní výzva, svědčí i nebývalý zájem a počet účastníků konkursu. Není divu. Vedle zmiňované prestiže totiž tato pozice přináší i na evropské poměry velmi slušný příjem.
Čistý měsíční plat by podle oficiálních propozic měl přesáhnout 12 tisíc eur (zhruba 300 tisíc korun) a součástí kontraktu je i množství dalších výhod včetně odpovídající erární vily a velmi štědrého sociálního a zdravotního pojištění. Samozřejmostí je i "evropský” důchod. O podobných podmínkách by si například český premiér či prezident mohli nechat jen zdát.
Johnův trn v oku
Odchod Martinů si na přelomu roku vynutily Věci veřejné a především Radek John, který o odvolání šéfa policie usiloval prakticky od svého nástupu na vnitro. Boj o Oldřicha Martinů byl také spolu s odstoupením místopředsedy ODS Pavla Drobila z funkce ministra životního prostředí kvůli podezření z korupce první vážnou koaliční krizí. Na Hradě ji spolu s předáky stran pomáhal zažehnat prezident Václav Klaus. Ani v takto politicky napjaté situaci neexistovala zákonná možnost, jak Oldřicha Martinů odvolat. Nakonec se rozhodl sám rezignovat. Už v té době Martinů uvažoval o místě v Europolu a premiér Petr Nečas mu tak trochu jako děkovné gesto za jeho odchod v té době hlasitě vyslovoval podporu.
Není sám
V evropských strukturách by Oldřich Martinů nebyl jediným takto vysoce postaveným Čechem. Například prestižní funkci zástupkyně šéfa Eurostatu (evropského statistického úřadu) zastává Marie Bohatá. Vedoucím kanceláře generálního tajemníka Evropské unie je pak další Čech Marek Mora. O úroveň výše, a to i co se platu týká, je český eurokomisař pro rozšíření Štefan Fülle.