<span>Černá díra v NKÚ:</span> statisíce jdou i na propagaci

Domácí
3. 6. 2009 08:00
František Dohnal nahlíží do zprávy poslanců.
František Dohnal nahlíží do zprávy poslanců.

František Dohnal nahlíží do zprávy poslanců.Přehlídka marnotratnosti v Nejvyšším kontrolním úřadu nekončí. Naopak. Časopis TÝDEN zjistil, že úřad pod vedením Františka Dohnala využil celou sadu fíglů, které u jiných státních institucí kritizuje: porcování zakázek, nevypisování výběrových řízení, neprůkazné dokladování služebních jízd, pochybné nájmy a neúměrné výdaje za služby, které úřad ke své práci nepotřebuje.

Dohnalův předchůdce Lubomír Voleník, jenž si v úřadu vydobyl na české poměry nevídanou míru respektu, razil podle pamětníků jednoduché heslo: Musíme být papežštější než papež, jen tak můžeme jiné kritizovat za rozhazování. Takřka v každém druhém kontrolním nálezu pak byla zmínka o lajdácky vykazovaných cestách služebních vozů.

ČTĚTE TAKÉ: Luxus za státní peníze: šéf NKÚ využívá drahý byt i auta

Jízda za státní

Hlavní kontrolní instituce v zemi však nyní vzorem být nemůže. Kromě toho, že Dohnal využívá dvě služební limuzíny, si nechal od úřadu koupit rodinný vůz Peugeot 807. Za tři roky najezdil 150 tisíc kilometrů. Kam konkrétně s autem jezdí, nikdo nezjistí. V knize jízd, kterou TÝDEN prostudoval, vždy uvede pouze počet ujetých kilometrů. Například letos v dubnu vykázal 4124 kilometrů. A podobně netransparentně vypadají i jízdy jeho nejbližších kolegů. Ředitelka Dohnalovy kanceláře Markéta Kandráčová týdně projezdí 350 kilometrů. Do knihy jízd píše jen: "Po Praze" a "Mimo Prahu".

Jak eviduje najeté kilometry František Dohnal?

Pohoštění tuzemské

Jízda Dohnalovým hájemstvím nicméně pokračuje. Až do začátku roku 2007 si slovutný NKÚ nepořídil ani jedno umělecké dílo. Na jaře téhož roku však správu úřadu postihla náhlá nákupní horečka, která odezněla až loni v létě. V roce 2008 pořídili úředníci - bez řádného výběrového řízení - od pěti umělců sedmnáct obrazů a jednu sochu. Dohnal musel kvůli tomu převést 4,2 milionu korun z rezervního fondu; ve schváleném rozpočtu se totiž na umění pamatovalo pouze půlmilionem.

Byt v posledním patře platí šéfovi NKÚ stát, 75 tisíc měsíčně. Nebylo to poprvé, co Dohnal jedním škrtem pera upravil stanovený rozpočet. Bez vědomí kolegia NKÚ učinil 69 změn za téměř 47 milionů korun. Příklad: do účetnictví zavedl novou položku "PR předměty" a současně na propagační cetky vyčlenil 470 tisíc korun. Dalších 215 tisíc poslal na věcné dary. A třeba "pohoštění tuzemské", které využívá tisková mluvčí, obohatil o 75 tisíc korun. Pro srovnání: na ministerstvu spravedlnosti se v roce 2007 utratilo za propagační materiály něco málo přes sto tisíc korun.

"Provedenými rozpočtovými opatřeními byly prostředky státního rozpočtu bez řádného zdůvodnění použity na jiný účel, než byly určeny. Sám NKÚ pravidelně ve svých závěrech tuto praxi kritizuje," píše se ve zprávě poslanců kontrolního výboru, kteří minulý týden jednohlasně navrhli proti Dohnalovi kárné řízení.

Grafika

Číselné hříčky

Provést auditorský "úklid", který slibují poslanci kontrolního výboru, je nutné i kvůli úklidu samému. Dohnalův aparát totiž nevypsal na uklízení kanceláří výběrové řízení. A zdůvodnění? Úřad tvrdí, že zakázka ročně nepřesáhne zákonem stanovené dva miliony korun. Firma si za běžný úklid účtuje pouhých 1 999 950 korun a dalších 355 tisíc inkasuje zvlášť - za čištění skladů. "V obou případech jde ale o službu stejného charakteru," mají jasno poslanci.

ČTĚTE TAKÉ: Dohnal: Zákon by měl jasně říct, co je to přiměřený byt

Prezident NKÚ ovšem neztrácí nervy ani v okamžiku, kdy se proti němu postavili i členové kolegia. Od propuknutí aféry tvrdošíjně opakuje, že všechny výtky jsou liché. "Trvám na tom, že úřad ani jeho prezident zákony této země neporušili," říká. "Věřím, že kárné řízení prokáže, že žádné obvinění není pravdivé."

Časopis

Foto: Robert Sedmík, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ