Dům někdo zapálil, útok odsoudili Topolánek i Klaus
19.04.2009 09:55 Aktualizováno 19.04. 16:36
Neznámí pachatelé v noci vhodili zápalné lahve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi malé dítě, které utrpělo popáleniny na více než 80 procentech těla. Dům obývá romská rodina. Stalo se pár hodin poté, co Ústím nad Labem mašírovali neonacisté.
Severomoravská policejní mluvčí Soňa Štětínská uvedla, že policisté případ začali vyšetřovat jako obecné ohrožení a ublížení na zdraví. Jednou z možných vyšetřovacích verzí je podle ní rasový útok. "K samotnému útoku mohu říci, že policisté opravdu nalezli na místě skutku předměty, které připomínaly, když by se složily, láhev," sdělila. Dodala, že v době útoku byla v domě celá rodina - zhruba osm osob, které spaly.
Podle mluvčího ostravské fakultní nemocnice, kam bylo malé dítě letecky převezeno, je jeho zdravotní stav kritický a rozhodujících bude následujících 48 hodin. Vítkovský starosta Pavel Smolka na místě novinářům řekl, že ve městě dosud nezaznamenal žádné extremistické výpady vůči Romům. Z šesti tisíc obyvatel Vítkova tvoří Romové zhruba desetinu, uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Neonacisté šli Ústím. Policie se střetla s jejich odpůrci
Podle mluvčího hasičů Petra Fastera šlo o rozsáhlý požár. Dodal, že obyvatelé domku se v prvních chvílích pokusili požár likvidovat sami a také z domku vynesli své malé dítě. "Při tom byli zraněni a dítě popáleno," uvedl Faster.
Stav děvčátka je vážný
"Stav dvouletého dítěte byl velmi vážný, protože utrpělo rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně. Zasaženy byly prakticky všechny části těla, v rozsahu více než 80 procent tělesného povrchu, navíc došlo k nadýchání zplodinami hoření," uvedl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Ještě před příletem vrtulníku uvedl lékař dítě do umělého spánku. Dívka dostala i potřebné léky a byla napojena na umělou plicní ventilaci.
Záchranáři ve spolupráci s lékařem LDN Vítkov ošetřovali také sedmadvacetiletou matku dítěte. Utrpěla popáleniny na obou nohou a na ruce v celkovém rozsahu přibližně 25 až 30 procent. Šlo převážně o popáleniny druhého až třetího stupně. "Žena byla při vědomí, po podání analgetik, kyslíku a ošetření poraněných míst ji záchranáři sanitním vozidlem transportovali rovněž na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě," doplnil mluvčí.
Spirála zla
"Dozvěděl jsem se, že vyhořel dům obydlený romskými spoluobčany," řekl starosta. Dodal, že romská rodina neměla ve vyhořelém domě trvalé bydliště a neví, jak se do domu dostali, protože se městu nikdy nepodařilo zkontaktovat majitele. Rodině je podle Smolky obec schopna pomoci s náhradním bydlením, ale pouze na určitou dobu.
Některé žhářské útoky na Romy: |
19. října 1998 - Zápalnou lahví zaútočil dvě hodiny po půlnoci na byt čtyřčlenné romské rodiny ve Foerstrově ulici v Ostravě-Mariánských Horách neznámý pachatel. Oheň se podařilo obyvatelům uhasit a všichni vyvázli bez zranění. 12. června 1999 - Pomocí dvou zápalných lahví, které prohodil zavřeným oknem, zapálil neznámý žhář obydlí Romů v Plavech na Jablonecku. V pokoji, kde začaly hořet záclony a závěsy, spala dvaadvacetiletá žena s dvouměsíčním synem a dalšími dvěma dětmi ve věku dva a tři roky. 24. července 2002 - Dvě zápalné láhve vhodili kolem 23.00 tři neznámí žháři do domu Romů v Karviné-Hranicích. Jedna zasáhla čelní stěnu domu a parapet okna v kuchyni, druhá prolétla otevřeným oknem. Obyvatelé začínající požár včas uhasili. Nikdo nebyl zraněn. 30. června 2007 - Neznámí žháři hodili kolem 23.00 zápalnou láhev do domku romské rodiny ve Vrbně pod Pradědem. V domě bylo pět lidí, dva dospělí a tři děti. Nikomu se nic nestalo. 21. září 2008 - Od zápalné láhve, kterou někdo hodil do přízemního bytu romské rodiny v Bruntále, začalo hořet vybavení kuchyně. V bytě v té době spalo pět lidí, nikdo nebyl zraněn. |
"To však nestačí. Je také třeba bojovat s ideologickým extremistickým podhoubím, z něhož se rodí podobné žhářské a další útoky. Ukazuje se, že důsledný postup ministerstva vnitra a policie přináší výsledky, jak dokazuje zvládnutí extremistického pochodu v Ústí nad Labem," dodal. Postup proti extremismu bude v pondělí mimořádně projednávat vláda. "Tuto spirálu zla je zapotřebí včas rozetnout," uzavřel. Útok odsoudil i šéf socialistů Jiří Paroubek. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb poslal postižené rodině sto tisíc korun ze svého.
Prohlášení vydal i prezident Václav Klaus. "Nedávno jsem v městě Vítkov uctil památku Jana Zajíce a setkání se zdejšími milými lidmi bylo pro mne velkým zážitkem. O to více jsem zděšen surovým, odporným zločinem, který se tu stal. Co za lidi mohou chtít upálit malé dítě? Tento zrůdný čin musí být vyšetřen a tvrdě potrestán," uvedl Klaus.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.