Chodci míjející budovu soudu v Olomouci mohli zahlédnout nevídané: před budovou stál pojízdný billboard obviňující místní soudkyni, že odnárodňuje děti.
S odnárodňováním potomků nemá zkušenost pouze Eva Michaláková a její dva synové v Norsku. Na české úřady si naopak mohou ukazovat Francouzi. Alespoň podle Bertranda Martina z Prahy, který je z tohoto postupu obviňuje. Příjmení otce musel časopis TÝDEN změnit. A to kvůli předběžnému opatření, které panu Bertrandovi zakázalo mediálně se k případu vyjadřovat a upozorňovat na identitu dcery. Proto TÝDEN neotiskuje ani její fotografii.
Česká soudkyně, proti níž v Olomouci netradičním způsobem protestoval, k opatření přistoupila, protože dával videa své dcery například na YouTube.
"Je naprosto nepřijatelné, aby se pro účely šíření otcových názorů stávala osobnost nezletilé V. věcí veřejnou," píše soudkyně Marta Vařeková v předběžném opatření. Otcovo chování by prý mohlo ovlivňovat soud při rozhodování o střídavé péči o dítě, a navíc by údajně dceři mohlo způsobit trauma.
Českou veřejnost přitom před několika měsíci pobouřilo podobné chování norských úřadů, které Evě Michalákové odebraly dva syny a požadovaly po ní, aby případ nemedializovala a stáhla fotografie z internetu.
"Česko porušuje mezinárodní úmluvu o právech dítěte," okomentoval pan Martin podstatu sporu o dceru. Jeho slova paradoxně nepřímo podpořilo i Státní zastupitelství v Olomouci. U něho čelil trestnímu oznámení, že neposílá dceru do školy. Případ státní zástupci odložili, navíc přímo v odůvodnění upozornili na to, že dcera může kvůli nedostatku výuky ve francouzštině zapomenout řeč, a ztratit tak rodinné vazby a kontinuitu s druhou zemí původu, tedy Francií.
Česko podepsalo Úmluvu o právech dítěte a právo na rodný jazyk mezi tato práva patří, stojí v odůvodnění. O frankofonní výuku kromě otce nikdo jiný nepečuje, čímž dochází k porušení úmluvy. "Bez faktického naplňování zmíněných práv nezletilé dcery by došlo ke ztrátě rodinných vazeb a kontinuity s druhou zemí původu," konstatovala státní zástupkyně Hana Staňková. "Otec pak toto právo realizuje v rámci svého styku s dcerou, kdy úzkostlivě poctivým způsobem plní zadané úkoly ze základní školy," uvedla ve svém odůvodnění Staňková.
Celý článek čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 16. března 2015.