Průzkum
Češi jsou hrdí na krásu země a památky. Stydí se za politiky
28.10.2015 07:00
Na české občanství jsou lidé hrdí především proto, že Česko považují za zemi s krásnou přírodou, památkami a městy. Naopak nejvíce zmiňovaným důvodem studu českých občanů jsou politici a aktuální politická situace, dále korupce a rozkrádání či špatné vlastnosti Čechů, například závistivost. Vyplývá to z průzkumu, který den před výročím vzniku samostatného československého státu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Celkem 1045 respondentů dostalo od CVVM otázku, z jakých důvodů jsou a nejsou hrdí na to, že jsou občany České republiky. Tazatelé jim nenabídli odpovědi a dotázaní tak mohli spontánně uvést až tři různé pozitivní a tři negativní postřehy.
Z kladů převažoval argument, že ČR je krásná (37 procent dotázaných), o čemž častěji hovořily ženy než muži. Druhým nejčastěji uváděným důvodem pro národní hrdost byla skutečnost, že Česko je pro respondenty jejich rodnou zemí a domovem, kde mají své nejbližší (25 procent). Stejně často lidé zmiňovali i hrdost na českou historii a slavné historické osobnosti. Další, spíše muži, uváděli rovněž úspěchy českých sportovců (23 procent).
Dotázaní poukazovali rovněž na tradice a českou kulturu (15 procent) i na její konkrétní představitele, například na spisovatele Karla Čapka či skladatele Antonína Dvořáka. Deset procent dotázaných zmínilo dobré mezilidské vztahy a "české" vlastnosti jako slušnost, pracovitost a smysl pro humor.
Vedle politiků (39 procent) a údajného velkého množství podvodů a korupce v českém státě (30 procent) se lidé stydí za špatné vlastnosti některých spoluobčanů (28 procent). Podle jejich názoru jsou Češi závistiví, zlí, nepořádní a často se mezi sebou hádají. Špatné mezilidské vztahy a korupci častěji zmiňovali spíše lidé s vyšším vzděláním, lidé s nižším stupněm vzdělání si více stěžovali na špatnou ekonomickou situaci, velkou míru nezaměstnanosti, vysoké ceny a nízké platy.
Průzkumu prováděného od 5. do 12. října 2015 se zúčastnili respondenti starší 15 let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.