Jazyková vybavenost
Češi patří v EU k národům s průměrnou znalostí angličtiny
03.06.2019 19:20
Ve znalostech angličtiny patří Češi mezi evropský průměr a celosvětový nadprůměr. V každoročním žebříčku EF English Proficiency Index (EF EPI) se umístili na 17. místě z 32 evropských národů a globálně pak na 20. příčce z 88. Tuto úroveň si Češi drží několik posledních let. Lépe jsou na tom se znalostí angličtiny třeba Poláci, hůře naopak Slováci. Mezi zeměmi EU dopadli nejlépe Švédové, nejhůře Francouzi. Vyplývá to z analýzy projektu Evropa v datech, o kterém informoval mediální zástupce Roman Macháček.
"Společně se sousedním Slovenskem a Polskem patří Česko do skupiny zemí s 'vysokou' znalostí angličtiny, která ve Společném evropském referenčním rámci odpovídá horní hranici úrovně B1," řekla Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech. To znamená, že má velká část Čechů znalosti na úrovni mírně pokročilých - dokážou se anglicky dorozumět při cestování a v běžných každodenních situacích a umí v angličtině stručně vysvětlit své názory či plány.
V Evropě jsou Češi se svými znalostmi angličtiny podle žebříčků EF EPI spíše mírně pod průměrem. Umístili se na 17. místě, hůře dopadlo 15 dalších národů. Ze zemí východní Evropy se lépe než Česko umístily Polsko, Slovinsko, Rumunsko, Chorvatsko a Srbsko. Třeba sousední Poláci skončili o sedm příček výše než Češi. Naopak Slováci dopadli o čtyři příčky hůř.
V celosvětovém srovnání nicméně patří Češi s angličtinou mezi "úspěšnější" národy. Například v posledním testování EF EPI z loňska získali 20. místo mezi 88 zeměmi světa. Toto umístění se přitom v posledních letech příliš nemění. V roce 2017 se Češi umístili na 20. příčce z celkových 80 a v roce 2016 na 16. místě ze 72. Testy EF EPI hodnotí znalost angličtiny mezi dospělými prostřednictvím on-line testů.
Nejlépe anglicky umí podle EF EPI Švédové, a to nejen v evropském, ale i celosvětovém srovnání. Do nejlépe hodnocené skupiny zemí s velkým množstvím lidí, kteří se dokážou dorozumět natolik plynule a spontánně, že mohou bez větší námahy konverzovat s rodilými mluvčími, patří také Němci a Rakušané. Velkou část z nich je možné podle analýzy označit v angličtině za středně pokročilé.
Nejmenší znalosti angličtiny prokázali v testování EF EPI Francouzi. Po nich následovali mimounijní země, jako jsou Bělorusko, Rusko, Ukrajina, Gruzie, Albánie, Turecko či Ázerbájdžán, dodala Denková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.