Unikátní pomůcka
Češi učí africké děti. Vymysleli pro ně speciální slabikář
16.04.2016 06:00 Původní zpráva
Občanskou válkou zmítaná Středoafrická republika (SAR) patří mezi nejchudší země světa. Vykřesat naději na světlejší budoucnost státu v srdci černého kontinentu se už deset let pokouší česká obecně prospěšná společnost SIRIRI. Zaměřuje se na podporu v oblasti vzdělávání, v téměř nefunkčním školském systému se snaží zkvalitnit výuku a přispět ke zvýšení gramotnosti afrických dětí. Pro zemi, kde si děti o počítačích a tabletech ve školních třídách mohou nechat jenom zdát, teď čeští dobrovolníci vymysleli unikátní slabikář. Knihu, která nemá v tamním vzdělávacím systému obdoby.
Gramotnost obyvatelstva staršího patnácti let je v SAR podle statistik 56 procent. Není divu. Dostupnost škol je pro mnohé děti bídná. Chybí také motivace ze strany společnosti a problémem je i skutečnost, že výuka na základních školách probíhá převážně v úřední francouzštině. Jenže děti znají před nástupem do školy většinou jenom nejrozšířenější nářečí sango.
Špatná je i celková úroveň státních škol. Potřebného vzdělání se nedostává ani učitelům, za svou práci nejsou navíc pořádně placeni. Podle mezinárodního indexu prosperity.com, který srovnává země na základě dostupnosti a úrovně vzdělání, je SAR ze sledovaných 142 zemí poslední. Česká pomoc v podobě programu s názvem Škola hrou v SAR tak přichází vhod.
"Všichni si uvědomujeme, že jsme vyvolali poptávku a že budeme muset pokračovat. Je to začátek společného dobrodružství pro africké i pro české kantory," říká koordinátorka programu Ludmila Böhmová.
Obrovský zájem
Do Středoafrické republiky vyráží Böhmová pět let, nyní spolu s kolegy připravila speciální slabikář, který se stal v Africe hitem. Po pilotním testování na několika vytipovaných základních školách zájem o pomůcku rychle roste. Její jedinečnost spočívá především v tom, že je na rozdíl od většiny učebnic napsaná právě v nářečí sango. A děti tak textům rozumějí.
"Nebylo s čím srovnávat, protože takový slabikář ještě nikdo neudělal. Dnes vidíme, že se nám to podařilo. Poptávka je obrovská," doplňuje Böhmová. Vzhledem k tomu, že vzdělávací systém v SAR zůstal od roku 1960 téměř beze změny, představuje slabikář malou školní revoluci. Její výsledek je ale nejistý. Na realizaci projektu stále chybějí peníze.
Výroba jednoho výtisku stojí 70 korun, většinu nákladů organizace SIRIRI hradí z příspěvků od dobrovolných dárců. V rámci projektu Škola hrou v SAR má přitom vytipovaných 175 škol, které by chtěla podpořit. Nejenom slabikářem, ale i dalším vzděláváním učitelů. "Naší snahou je zapojit do programu větší počet dětí, více vybraných škol," vysvětluje Böhmová, jejíž organizace v SAR spolupracuje s italskými misionáři řádu bosých karmelitánů.
Hledá se Bill Gates
Chybějící učebnice se snaží čeští dobrovolníci v SAR nahradit třeba i nástěnnými kresbami nebo takzvanou živou abecedou - kombinací písmen a jejich ilustrovaného výkladu. I tyto na první pohled primitivní pomůcky mají v často naprosto nevybavených třídách evidentní přínos. A na prvním stupni základních škol, jenž je pro drtivou většinu dětí tím nejvyšším dosaženým vzděláním, vnášejí světlo do jinak nekoncepčního a v bludném kruhu uvázlého školského systému.
"Italský misionář Aurelio naše loňské společné snění o prvním slabikáři v jazyce sango uzavřel slovy: Až se vrátíte do Evropy, vytvořte ten slabikář a pak najděte nějakého českého Billa Gatese, protože slabikářů bude potřeba vytisknout velice mnoho," prozradila Böhmová při představení projektu v pražské rezidenci francouzského velvyslance Jeana-Pierra Asvazadouriana.
"Českého Billa Gatese dál hledáme. A jak se tak po něm rozhlížíme, uvědomila jsem si, že v kontextu extrémně chudé Středoafrické republiky je vlastně tak trochu českým, francouzským nebo italským Billem Gatesem každý z nás, kdo jsme měli to náhodné štěstí narodit se právě v této bohaté části světa," zamýšlí se Böhmová.
Český slabikář pro africké děti |
Formát slabikáře je přizpůsobený tak, aby ho mohlo používat více dětí najednou. Pro jednu středoafrickou školu je potřeba asi 150 slabikářů. To je dostatečný počet až pro 450 žáků. Slabikář využijí nejen prvňáci, ale i žáci vyšších ročníků, protože se čtením a psaním bojují i starší děti a žádná jiná podobná učebnice k dispozici není. Potřebná částka k vybavení jedné školy dostatečným počtem slabikářů je 10 500 korun. SIRIRI má zpracovanou tříletou strategii vzdělávacího programu na období 2016-2018. Celkový rozpočet je 4,5 milionu korun, zahrnuje náklady na realizaci programu: výrobu a distribuci slabikářů, realizaci vzdělávacích kurzů a školení učitelů, didaktické pomůcky. Více informací o možné podpoře projektu na www.siriri.org. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.