Analýza
Češi už neřeší sportovní značky jako prestiž, láká je více příběh
19.08.2019 06:20
Zatímco v 90. letech byly pro Čechy sportovní značky symbolem určité společenské prestiže, nyní jsou už běžným standardem nejen sportovního, ale i městského šatníku. Dominují ale v konkrétních sportech, například značka Adidas v oblečení fotbalistů nebo u běžeckých bot. Od jejího vzniku uplynulo 70 let. Podle prodejců a analytiků, které ČTK oslovila, si v posledních letech i díky lepší ekonomické situaci zákazníci rádi vybírají značky, které prodávají příběh. Právě na něj lákají i čeští výrobci sportovního a outdoorového oblečení.
"Obecně platí, že zákazníci jsou v posledních letech ochotni do sportovního oblečení více investovat. Uvědomují si, že funkční oblečení nejenom zvyšuje celkové pohodlí při sportu, ale může také pozitivně ovlivnit jejich výkon," řekla ČTK za e-shop Mall.cz Pavla Hobíková.
Pokud český zákazník světovou značku na Mall.cz zvolí, je to Nike. Ppodle Hobíkové je obratově dlouhodobě nejsilnější, za ní následuje Puma, Adidas a Under Armour. Rozdíl je však patrný v jednotlivých sportech.
Například statistiky srovnávače cen Heureka.cz ukazují, že do Adidasu se nejčastěji oblékají fotbalisté, podíl značky na celkovém obratu v tomto sportu ročně činí až 49 procent a dosahuje desítek milionů korun. "Adidas má zhruba poloviční náskok před Nikem. S dalším odskokem jsou pak podobně oblíbené značky Sp, Puma a Legea," uvedla obsahová manažerka nákupního rádce Heureka.cz Alexandra Čermáková. Také v botách na běhání si Adidas podle Heureka.cz drží v prodejích prvenství, v obratu se na prvním místě střídá s konkurenční Nike. Adidas je v první trojce ale i u fitness.
Jak ale ukázal jeden z průzkumů Nielsen Admosphere, Češi si na značkové oblečení příliš nepotrpí. Až polovina respondentů podle něj neměla oblíbenou značku sportovní módy. U těch, kteří ji měli, vedly Nike a Adidas, což je podle vedoucího ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně srovnatelné se zahraničím. Rozdíl oproti zahraničí podle Bartoně je ve větším objemu masového sportu u méně příjmových skupin obyvatelstva, které si nyní mohou více vybírat z takzvaných 'vlastních značek'. Jejich kvalita se podle analytika v posledních letech zlepšila, jak ve sportovních obchodech jako Decathlon, tak i u diskontů Lidl či Penny Market.
Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda dodal, že Nike a Adidas mají ve své oblasti celosvětově největší tržby a jsou také v povědomí spotřebitelů nejrozšířenější. "Roli statusového symbolu dnes už sportovní zboží nemá i proto, že výdaje na sportovní zboží jsou díky citelnému růstu životní úrovně Čechů a hrubého domácího produktu na obyvatele po roce 1989 stále méně objemnou položkou rodinných rozpočtů," konstatoval.
Za pravdu mu dává i jednatel obchodu Český ráj outdooru Jakub Zítka. "Nyní si zákazník vybere a Adidas je dostupnou značkou pro nižší střední třídu, oproti minulosti. Pokud jsou lidé movitější a více o tom přemýšlí, tak Adidas, Puma a Nike ztrácejí. Jsou tu už značky jako třeba Mountain, Patagonia, The North Face. Můj názor je, že prodává příběh. Lidé chtějí být součástí něčeho. U Adidasu je to už méně uchopitelné," dodal.
Právě na to se snaží vsadit i čeští výrobci, kteří se orientují i na outdoor. Několik českých outdoorových značek má v sortimentu i Mall.cz, patří k nim Alpine Pro, Husky, Hannah nebo Loap. "Náročnější zákazníci si mohou vybírat z vysoce funkčních výrobků od značky Sir Joseph, které jsou schopné obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa. Na své dvacetileté zkušenosti a výrobě v Sušici staví další česká značka High Point," doplnila Hobíková. Z českých výrobců technického spodního prádla je podle ní velmi oblíbený Sensor.
Ke známým českým výrobcům sportovního oblečení patří i Klimatex, který funguje už od 70. let a stal se synonymem pro funkční oblečení. Podle jeho manažera Jana Habrmana roste v posledních letech oproti oblečení na turistiku poptávka po vybavení zaměřeném na cyklistiku a zejména běh - trika, šortky, legíny a kompresní doplňky. "Ze zahraničí přichází athleisure styl - kombinace sportovního nebo atletického oblečení s formálním pro běžné nošení," řekl Habrman o současných trendech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.