Česko chce svěřit těžbu lithia firmě z daňového ráje s neznámým vlastníkem

Domácí
13. 10. 2017 10:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Současná vláda se snaží prezentovat jako vláda bojující s daňovými úniky a nejasnou vlastnickou strukturou firem čerpajících dotace nebo realizujících veřejné zakázky. Přitom ministerstvo životního prostředí udělilo v letech 2016 a 2017 souhlas geodetického průzkumu těžby lithia společnosti Geomet s. r. o., jejíž skutečný vlastník je neznámý a má sídlo v daňovém ráji. Společnost Geomet  je stoprocentně vlastněná společností EUROPEAN METALS (UK) LIMITED, kterou zase vlastní australská firma European Metal Holdings Limited (ARBN: 154618989).

Ministerstvo průmyslu a obchodu dokonce podepsalo Memorandum o porozumění (o spolupráci při budoucí těžbě lithia na českém území) s těžařskou firmou European Metal Holdings Limited (ARBN: 154618989), která je sice registrovaná v Austrálii, ale má zde pouze statut takzvané "zahraniční společnosti" s omezenou právní způsobilostí. Ve skutečnosti se jedná pouze o odštěpný závod neaustralské (zahraniční) společnosti European Metal Holdings Limited BVI, inkorporované na Britských Panenských ostrovech. Vlastnická struktura této společnosti je anonymizovaná prostřednictvím listinných akcií, jejichž vlastníky uvedené v seznamu akcionářů nezveřejňuje.

Je naprosto absurdní, že se vláda snaží kontrolovat každou účtenku drobného podnikatele a přitom formalizuje spolupráci v takto zásadním projektu se společností se sídlem zapsaným v daňovém ráji, u které nevíme, kdo - vyjma jejich manažerů s drobnými podíly - jsou její skuteční majitelé.

Těžba lithia na našem území by potencionálně mohla přinést významné prostředky do státního rozpočtu. Pokud těžbu bude realizovat firma z daňového ráje, hrozí riziko odlivu zisků do daňového ráje, kde je nulová daň ze zisku právnických osob. Anonymita skutečných majitelů konečné mateřské společnosti z Britských Panenských ostrovů, jež přes výše uvedený australský odštěpný závod a britskou dceřinou společnost vlastní českou Geomet s r. o., je o to více na pováženou, když v březnu 2017 skupina European Metal Holdings uvedla, že sedm procenta akcionářů tvoří čeští občané. O jaké české občany se jedná? Nemohou to být náhodou politici rozhodující o povolení těžby?

Pokud stát nezná skutečné vlastníky, jímž chce svěřit těžbu potencionální supersuroviny, jak naplňuje právní závazky České republiky v oblasti boje proti praní špinavých peněz a potírání terorismu, zejména ty, které se týkají identifikace a doložení vlastnické struktury až po skutečné majitele?

Dalším obrovským rizikem je podcenění ekonomických přínosů těžby lithia do státního rozpočtu. Stát chce svěřit nerostné bohatství soukromé společnosti, která bude platit pouze těžební poplatky. Ty jsou ovšem směšně nízké. Podle společnosti Greenpeace se pohybují na úrovni 0,66 procenta z vytěženého materiálu. I další daňové sazby jsou ve srovnání s mezinárodní praxí velice nízké.

Například v Norsku stát veškeré suroviny vlastní a na jejich těžbu si soukromé (i zahraniční) subjekty pouze najímá. Společnosti sice nemusí platit těžební poplatky, ale jejich zisky jsou daněny speciální sazbou. Například v případě ropy jde o 78 procent. V Česku žádná speciální daň není, zisky společnosti by se tedy danily pouze sazbou daně z příjmu právnických osob ve výši 19 procent. Ale je otázka, jaký by byl skutečný přínos do státního rozpočtu - zisky těžební společnosti by mohly být pomocí transferových cen odčerpány do daňového ráje.

Pro ochranu budoucích příjmů z těžby lithia by měly bezodkladně následovat tyto kroky:


• Společnost Geomet s. r. o. by měla bezodkladně rozkrýt svou vlastnickou strukturu a skutečné majitele a doložit veškeré informace relevantními doklady (vzhledem k formě listinných akcií nebude ani takové ujištění stoprocentní).

• Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo bezodkladně formou dodatku upřesnit, že uzavřené memorandum o porozumění se vztahuje na hlavní mateřskou společnost sídlící na Britských Panenských ostrovech, nikoli na její australský odštěpný závod s omezenou právní subjektivitou, s nímž memorandum uzavřela.


• Ministerstvo financí by mělo bezodkladně po upřesnění memoranda potvrdit, že na spolupráci se společností se zapsaným sídlem na Britských Panenských ostrovech se nevztahuje mezinárodní dohoda o ochraně investic mezi ČR a Austrálií.


• Příslušné veřejné orgány ČR, Austrálie i Velké Británie by měly bezodkladně ověřit, zda byly naplněny požadavky předpisů v oblasti praní špinavých peněz, co se týče identifikace a doložení vlastnické struktury až po skutečné majitele.


• Zákonodárci by měli bezodkladně schválit legislativní změny v oblasti těžby tak, aby společnosti, které těží v ČR, povinně rozkryly a zveřejnily svoji vlastnickou strukturu až po skutečného majitele a zároveň měly celou vlastnickou strukturu pouze na území členských států EU nebo OECD.

Autor je vedoucí analytik ekonomických událostí investigativního týmu vydavatelství Empresa Media.

Autor: Lukáš Wagenknecht

Další čtení

ilustrační foto

Mrazivá noc. Na Moravě bylo lépe, vyhráno není. Rozkvetlé stromy čeká další noc

Domácí
6. 4. 2025
ilustrační foto

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, v nárazu dosáhl rychlosti přes 158 km/h

Domácí
6. 4. 2025
ilustrační foto

Festivaly Rock for People a Hrady CZ v létě nabídnou i nehudební program

Domácí
6. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ