Česko je továrnou na štěňata. Rychlá smrt psích zmetků

Domácí
28. 7. 2014 06:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Česku se vyvinulo nové průmyslové odvětví, které vyrábí a do Evropy vyváží víc zmetků než Škodovka za totality. Jde o velkovýrobny štěňat, takzvané množírny. Na Západ z nich ročně putuje odhadem až 50 tisíc neduživých tvorů, další tisícovky končí v českých a moravských domácnostech.

Páníčkové, jimž v posledních dnech umírali čerstvě koupení mazlíčci pod rukama, zřejmě ani netušili, že jejich zvířata pocházela z "továren na štěňata". Jejich rozhořčení je bezmezné, ale byznys jede nerušeně dál. Ročně se v něm podle odhadu aktivistů otočí 1,5 miliardy korun. Kvůli nepřesné legislativě jeho hlavní aktéři unikají trestům a zisky jim nerušeně rostou. Naopak v cizině zažívají poctiví chovatelé a obchodníci z Česka šikanu, protože zvířata exportují z "nedůvěryhodné" země.

Většinu zákoutí obchodu se psy dobře zná studentka Nikol Schneiderová. Několik množíren viděla,ale  mnohem lépe zná zvířata, která jimi prošla. Vede sdružení Beky starající se o zvířata v nouzi a poskytující servis několika ochranářským organizacím. Sama chová fenku, která v jedné z množíren fungovala jako výrobní nástroj. V bídných kotcích, bez pořádné veterinární péče a kvalitního jídla přiváděla na svět dva vrhy mláďat ročně. Potomci tohoto chlupatého křížence se v internetových inzerátech zřejmě nabízeli jako štěňata pudla bez PP (průkaz původu).

Ilustrační foto.Jak se rodí zboží

"Když ji hladím po břiše, ještě jsou cítit jizvy po císařských řezech," říká Schneiderová. U ztýraných psích samic totiž porody neběží hladce a samovolně. Aby podnikatel nepřišel o své zboží, raději matkám nechá rozřezat břicho.

Schneiderové se do rukou dostávají nejhorší případy z velkochovů. Jde o psy, kteří nikdy neviděli denní světlo. Vyrůstali a plodili své potomky v narychlo postavených plechových halách nebo ve sklepích. Žili ve svých výkalech, proto je pro ně obtížné naučit se hygienickým návykům. Nikdy nebyli venku a těžko si tam zvykají: například nejsou schopni se pohybovat v dopravě a útočí na auta.

Množírny podřizují svůj chov penězům. Proto je opouštějí sotva narozená štěňata: každý nový den představuje náklady navíc. Skutečnost, že štěňata po unáhleném odstavení od matky rychle umírají, prodejce příliš netrápí.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 28. ČERVENCE 2014.

Autor: Silvie KrálováFoto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ