Skladištní velmoc
Česko má nejvíce průmyslové plochy na obyvatele ve střední Evropě
25.03.2021 14:00
Česko má nejvíce průmyslových a skladových ploch na obyvatele ve střední Evropě. Na 1000 obyvatel připadá 850 metrů čtverečních. Následují Polsko s 542 metry a Slovensko s 500 metry čtverečními, dále pak Maďarsko a Rumunsko. Průměr za těchto pět zemí je 470 metrů čtverečních na 1000 obyvatel. Vyplývá to z údajů realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield.
Na konci loňského roku bylo v regionu 39,5 milionu metrů čtverečních moderních logistických a průmyslových ploch. Nejvíce, 53 procent, připadalo na Polsko, Česká republika se podílela 23 procenty. Následovaly Rumunsko (12 procent), Slovensko (sedm procent) a Maďarsko (šest procent).
"Aktuální údaje o trhu mimo jiné ukazují, že Česká republika je svou polohou stále velmi atraktivní pro umístění logistické infrastruktury. Stejně jako v Polsku lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i do budoucna. Plochy se budou dále významně rozšiřovat v závislosti na vývoji trhu a na možnostech získávání povolení k výstavbě ze strany orgánů státní správy," uvedl vedoucí týmu pronájmu v Cushman & Wakefield Jiří Kristek.
Podíl volných průmyslových a skladových ploch byl na konci loňského roku v regionu nejnižší v Maďarsku, kde činil dvě procenta. Následovalo Česko s podílem 4,2 procenta, v Praze a okolí to bylo 2,2 procenta. Naopak na Slovensku to bylo 8,3 procenta. Průměr za region činil 6,1 procenta.
"Rekordně nízká neobsazenost v Praze je dána tím, že zde dlouhodobě chybí nové projekty a poptávka neustále roste. Většina developerů má o tento region velký zájem, nicméně získat vhodné pozemky a poté všechna potřebná povolení trvá velmi dlouho, a nabídka tedy zaostává za poptávkou," doplnil Kristek.
Loni se ve střední Evropě pronajalo přes 8,6 milionu metrů čtverečních průmyslových ploch, což je více než pětina celého trhu. Na Polsko připadaly zhruba tři pětiny, na Česko necelá pětina.
V Česku měly loni na celkové poptávce největší podíl přepravní a distribuční firmy s necelými dvěma pětinami. Pětinu nájemních smluv uzavřely firmy z automobilového průmyslu, 13 procent připadalo na maloobchod. "Na poptávce se významně podílel rostoucí segment e-commerce a jeho růst lze očekávat i v dalším období. Vzhledem k současné situaci se mění zaběhnuté modely prodeje zboží i u obchodníků s kamennými prodejnami. Lze očekávat, že část zákazníků již zůstane u nákupů na internetu, což bude ve svém důsledku znamenat další poptávku po skladových a logistických řešeních," dodal Kristek.
Podle jednotlivých regionů se loni nejvíce nájemních transakcí uskutečnilo v Praze a okolí (37 procent), následovaly Plzeňský (21 procent) a Jihomoravský kraj (14 procent).
Z jednotlivých developerů připadalo ve střední Evropě nejvíce plochy na společnost CTP Invest (12 procent). Následovaly Panattoni a Prologis shodně s 11 procenty. Těmto třem firmám tedy patřila více než třetina trhu.
1