Odhaleno NKÚ
Česko má zmatek v penězích na migranty. Jde o stamiliony
09.05.2016 08:05 Aktualizováno 09.05. 10:45
Stát nemá přesná čísla o tom, kolika cizincům v Česku pomohly evropské dotace na migrační politiku, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Projekty z programu spravovaného ministerstvem vnitra přitom mezi lety 2011 až 2015 získaly přes 727 milionů korun. Řadu cílů programů migrační politiky se podařilo splnit, na asistované dobrovolné návraty se ale vyčerpalo jen 29 procent připravených peněz. Ministerstvo vnitra chce projekty na asistované návraty cizinců podpořit změnou financování.
Podle kontrolorů není vyhodnocení programů migrační politiky spolehlivé, protože není možné zpětně kontrolovat údaje o klientech projektů. "Ministerstvo vnitra nepožadovalo, aby příjemci dotací evidovali klienty podle data narození. Přitom právě podle tohoto údaje ministerstvo pobyt cizinců v ČR sleduje. Systém vyhodnocení proto svědčí spíše o intenzitě využívání služeb než o konkrétních lidech, kteří službu využili," uvedl NKÚ.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
V dílčím programu zaměřeném na zlepšení podmínek azylantů a integraci cizinců v ČR projekty získaly 288,6 milionu korun. V tomto případě má ministerstvo vnitra o počtu cizinců, kterým projekty pomohly, jen kvalifikovaný odhad. Mezi roky 2011 až 2015 to bylo více než 74 tisíc lidí. NKÚ ale poukázal na to, že Evropská komise tato čísla v minulosti nepožadovala.
V podrobné kontrole NKÚ prověřil 49 projektů za více než 90 milionů korun, ve kterých dotace z evropských fondů na migrační politiku dostalo deset příjemců. "Cíle projektů se podařilo všem splnit, kontroloři ale u některých projektů zjistili nezpůsobilé výdaje a podezření na porušení rozpočtové kázně za 639 tisíc korun," uvedl kontrolní úřad. Mezi nezpůsobilé výdaje patřily například pronájmy prostor, které nebyly na projekt potřeba.
K podezření na porušení rozpočtové kázně ministerstvo vnitra uvedlo, že nově nastavilo systém pro programové období do roku 2020 a NKÚ už změnu zhodnotil. "Konstatoval, že nastavení nového systému možným nedostatkům předchází," uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá. Dodala, že i podle původního systému je ale podezření na chybovost jen u 0,7 procenta využitých peněz.
NKÚ uvedl, že pokulhávaly asistované dobrovolné návraty, na které se podařilo vyčerpat jen 29 procent z připravených dotací. "Hlavním důvodem je nejednoznačné zakotvení asistovaných návratů v českém právním řádu a také nezájem o tyto aktivity ze strany neziskových organizací," míní kontrolní úřad. Podle ministerstva vnitra by se čerpání na projekty asistovaných návratů mělo zvýšit tím, že na ně nově přidává peníze vedle EU i stát. "Příjemce tak obdrží celou výši dotace a nemusí do projektu zapojovat vlastní zdroje," uvedla Malá.
Podle něj se podobně jako České republice nedaří plnit cíle v oblasti navracení migrantů do zemí původu také Evropské unii, jak zjistila nedávná kontrola Evropského účetního dvora. V oblasti společné migrační politiky prověrka ukázala problémy v komunikaci členských států s Evropskou komisí i mezi úřady v EU. Zjistila také, že je obtížné měřit výsledky migrační politiky, správa této oblasti je komplikovaná a nastavení cílů složité.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.