Česko přijme syrské uprchlíky. Když budou chtít, natrvalo

Domácí
14. 1. 2015 11:55
Uprchlický tábor pro Syřany v Jordánsku.
Uprchlický tábor pro Syřany v Jordánsku.

Vláda souhlasila s udělením azylu uprchlíkům ze Sýrie. Jedná se o 15 rodin s dětmi, celkem zhruba 70 uprchlíků, kteří jsou momentálně v Jordánsku. Děti z těchto rodin budou ošetřeny v tuzemských nemocnicích, řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vhodné kandidáty česká strana vytipuje v příštích měsících. Před jejich případným přesídlením je důkladně prověří české bezpečnostní složky.

Zároveň ve středu vláda souhlasila s vytvořením programu pro pomoc uprchlíkům přímo v oblastech s ozbrojenými konflikty a humanitárními či přírodními katastrofami. Česko na něj uvolní až 100 milionů korun ročně. Pro letošní rok by se měl program týkat především Blízkého východu, který je zasažen konfliktem v Sýrii.

"Je to humanitární akt, není to snaha vlády o začátek velké vlny přijímání uprchlíků," řekl k azylu pro Syřany Chovanec, jehož ministerstvo bude náklady na přesídlení hradit. Pro návrh podle něj hlasovali všichni přítomní ministři. Všem přesídleným Syřanům by měla být v ČR poskytnuta mezinárodní ochrana formou azylu a důkladná zdravotní a sociální asistence po příjezdu.

Pavel Bělobrádek se nechal slyšet, že by do budoucna ČR mohla přijmout až stovky uprchlíků.Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání vlády vyjádřil přesvědčení, že podobné počty uprchlíků jako Česko přijímají i další země obdobné velikosti. Bezpečnostní prověrka rodin je podle něj otázkou příštích měsíců, program by měl uskutečnit ještě letos. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se nechal slyšet, že by do budoucna ČR mohla přijmout až stovky uprchlíků. Jedním z dilemat podle něj bude, zda vybírat uprchlíky i podle jejich náboženství. Různá vyznání přitom podle něj přinášení různá rizika.

Vnitro ve spolupráci s bezpečnostními složkami vytvoří kvůli přesídlení speciální pracovní skupinu. Ta by měla vybrat uprchlíky vhodné k přesídlení do ČR, důkladně je prověřit a bude mít také právo veta nad jednotlivými kandidáty k přesídlení. Členové pracovní skupiny budou následně monitorovat integraci uprchlíků do české společnosti. Na výběru vhodných kandidátů se budou podle ministra podílet i české lékařské týmy, které v Jordánsku působí v rámci humanitárního projektu MEDEVAC.

Podle Chovance by měli být vybráni lidé, kteří mají šanci zapadnout do české společnosti. Pokud budou chtít, budou moci v Česku zůstat natrvalo. "Samozřejmě otázka náboženství, vzdělání jsou jedny z parametrů, které budeme zohledňovat," uvedl. Připomněl, že podobným způsobem byli v minulosti do Česka přesídleni lidé z Barmy či z Bosny a Hercegoviny.

K pomoci syrským uprchlíkům vyzvali ministry vnitra a zahraničních věcí ČR společným dopisem také jejich němečtí kolegové.

Rozhodnutí vlády udělit azyl 15 syrským rodinám kritizují ODS a Úsvit. Naopak neziskové organizace a Mladí zelení to vítají a žádají férový výběr rodin.

Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek.Vláda rozhodla i o vytvoření programu pro pomoc uprchlíkům. Jeho cílem je pomáhat jim přímo v místech, kam byli nuceni přesídlit. Za peníze z programu by měli dostat ochranu a zdroj obživy. Podle Chovance bude až 100 milionů korun určeno také na budování uprchlických táborů či lékařskou pomoc. Bělobrádek ve středu poznamenal, že by do budoucna částku rád navýšil na dvojnásobek.

Sýrii sužuje už několik let válečný konflikt. Podle zprávy OSN před ním do ciziny uprchly tři miliony lidí. Západní státy se zavázaly, že přijmou na 100 tisíc uprchlíků ze Sýrie. Chovanec již dříve na jednání v Bruselu prohlásil, že Česko není z bezpečnostních a technických důvodů schopné tisícovky běženců vzít. Řekl ale, že by republika mohla přijmout vybrané nemocné syrské děti a jejich rodiny. Podle Chovance chce ČR pomáhat hlavně v zemích, které se Sýrií sousedí. Opoziční TOP 09 ale míní, že Česko může přijmout stovky syrských uprchlíků.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Mohammad Hannon

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ