Česká republika prověřuje sedm uprchlíků, kteří jsou nyní v Řecku, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Všechny žadatele o přesídlení z Itálie zatím Praha odmítla, z Turecka konkrétní požadavek dosud nepřišel. Česko by na základě svého rozhodnutí i rozhodnutí osmadvacítky mělo přijmout kolem tří tisíc běženců.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
"V Itálii jsme zatím odmítli veškeré žadatele, v Řecku jsme sedm z nich začali prověřovat. Uvidíme, jak ta prověrka dopadne, ale my chceme vědět, koho si sem pouštíme," řekl Chovanec novinářům ve sněmovně. Za problematické považuje, že o uprchlících české úřady nedostávají dostatečné informace.
I v případě budoucího prověřování běženců z Turecka vidí ministr vnitra problém. Tím podle něj je navržený mechanismus, podle něhož bude mít turecká strana týden na to, aby připravila materiály o uprchlících. Česko má mít posléze také týden, aby se rozhodlo, jestli je přijme, či nikoliv. Taková doba ale podle Chovance není dostatečná pro hluboké bezpečnostní prověření.
Česká republika se loni dobrovolně přihlásila k tomu, že na své území v příštích letech přemístí 1100 migrantů z Itálie a Řecka a dalších 400 přímo z okolí Sýrie. Povinnost přijmout dalších 1691 uprchlíků z dvojice jihoevropských zemí Česku stanovilo rozhodnutí evropských ministrů vnitra ze září 2015. Praha podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) počítá s tím, že část kvót naplní i příjmem syrských uprchlíků z Turecka, který vyplývá z dohody mezi EU a Ankarou.