Česká republika vyšle do Afghánistánu stovku vojáků z prostějovské speciální jednotky. Misi ve středu schválila sněmovna. Senát vládní návrh podpořil již minulý týden, takže vyslání vojáků nic nebrání.
Schvalování mise provázelo ve sněmovně dramatické hlasování. Proti vládnímu návrhu se totiž postavili tři koaliční poslanci - Olga Zubová, Věra Jakubková a Ludvík Hovorka. Vládní tábor tak neměl dost hlasů, aby vyslání vojáků prosadil a napoprvé neuspěl. V opakovaném hlasování ale kabinetu pomohli někteří sociální demokraté a s jejich hlasy dolní komora misi schválila.
Čeští vojáci budou v Afghánistánu plnit bojové úkoly pod americkým velením. Zapojí se do speciálních protiteroristických operací. Ministryně obrany Vlasta Parkanová již dříve uvedla, že by vojáci mohli operovat ve velmi nebezpečných částech země a nebyli by součástí jednotek NATO.
Kontingent 601. skupiny speciálních sil z Prostějova už v Afghánistánu působil v letech 2004 a 2006. "Jeho činnost v boji proti teroristům na území Afghánistánu byla vysoce ceněna a spojenci se opakovaně vyslovili pro jeho opětovné nasazení," řekla dnes ve sněmovně Parkanová. Parlament nyní rozhodl o tom, že vojáci mohou v Afghánistánu působit do konce roku. Parkanová ale avizovala, že vláda počítá s pokračováním mise i v příštím roce.
Cena? 213 milionů korun
Vyslání jednotky bude podle kabinetu stát asi 213 milionů korun, které zaplatí ze svého rozpočtu ministerstvo obrany. Náklady na dopravu uhradí Spojené státy, na jejichž žádost vláda vyslání vojáků do Afghánistánu navrhla.
Zapojení českých vojáků do bojů v Afghánistánu podpořilo 12 sociálních demokratů včetně předsedy zahraničního výboru sněmovny Jana Hamáčka. Z řad sociální demokracie ale předtím zazněla i tvrdá kritika navyšování počtu vojáků v této asijské zemi.
Podle stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka spojenecká strategie v Afghánistánu selhala a 100 českých vojáků na tom nic nezmění. "Dobře, budou honit po těch afghánských horách povstalce. Občas někoho chytí. Změní to bezpečnostní situaci v Afghánistánu? Jaký je výsledek těchto speciálních jednotek? Chytil se Usáma bin Ládin? To byl smysl té akce," prohlásil.
Podle vládních politiků by ale Česká republika v Afghánistánu neměla utíkat z boje a měla by dále usilovat o potlačení teroristických aktivit. "Pokud připustíme, aby si zde radikálové znovu vybudovali základny a mohli nerušeně plánovat dál, jak zabít co nejvíce lidí na Západě, pak budeme v ohrožení nejen my, ale stejně tak Evropa, Amerika, zkrátka celý náš civilizační okruh," řekla Parkanová.
Paroubek: Rizika jsou vysoká
Šéf ČSSD Jiří Paroubek vládě vzkázal, že to je možná naposled, co někteří poslanci jeho strany bojovou misi v Afghánistánu podpořili. "Sociální demokracie přes všechny výhrady chápe zájmy svých spojenců, spojenců tedy této země. Nicméně rizika jsou vysoká, vojenská i politická," řekl. V minulých letech vlády vedené ČSSD vyslání prostějovských vojáků do Afghánistánu prosazovaly.
Předseda KSČM Vojtěch Filip sociální demokraty za pomoc koalici ostře kritizoval a naznačil, že by to mohlo mít do budoucna vliv i na vztah jeho strany k ČSSD. "Tu změnu hlasování... považuji za zradu zájmů Evropské unie a za zradu levice a to si budu dlouho pamatovat," řekl. Paroubek se proti jeho kritice ohradil. "My nesdílíme nějaké zapšklé komunistické názory," prohlásil. Filip by se měl podle něj zabývat spíš tím, "jakým způsobem KSČM umožnila volbu Václava Klause prezidentem".
Jakubková novinářům řekla, že bojovat proti terorismu je sice nutné, armáda ale podle ní není jediným ani nejsprávnějším nástrojem. "Myslím, že je třeba investovat zejména do obnovy toho státu, podporovat rozvoj institucí, jako je soud a policie, investovat do zdravotnictví a vzdělanosti," řekla. Vážné výhrady k vyslání prostějovských vojáků měla před hlasováním i šéfka poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques. Na rozdíl od Jakubkové a Zubové ale nakonec pro vládní návrh ruku zvedla.
Ilustrační foto: ČTK