Vyřazení nemá obdoby
Česku možná hrozí arbitráž. Areva zuří
08.12.2012 18:12 Původní zpráva
Česku možná hrozí největší arbitráž v dějinách. O tendru na dostavbu Temelína rozhodují politici, nikoli jeho zadavatel - energetická společnost ČEZ. Naznačuje to francouzský jaderný gigant Areva. "Naše vyřazení ze zakázky nemá obdoby!" tvrdí. Spor chce hnát až k evropským soudům.
Někdy je lepší držet jazyk za zuby. Své už o tom ví i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Spustil totiž nechtěnou právní bitvu o dostavbu temelínské jaderné elektrárny.
V Paříži v říjnu informoval o vyřazení francouzské společnosti Areva z tohoto historicky nejdražšího českého tendru. Problém však je, že verdikt oznámil (byť v dobré víře) ještě předtím, než se ho Areva od ČEZ oficiálně dozvěděla. A dokonce ještě dříve, než ČEZ učinil náležité formální rozhodnutí.
Podle představitelů Arevy to zakládá podezření, že rozhodnutí, kdo postaví třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny, je u nás spíše politické než technické. Diplomatické faux pas ministra zahraničí tak povede k obvinění z porušení zákona o veřejných zakázkách.
Nasvědčují tomu aktuální výroky naštvaných reprezentantů Arevy včetně jejího generálního ředitele Luca Oursela. A jestliže na tuto kartu (že v Česku nefunguje právní stát) Francouzi vsadí u mezinárodních soudních institucí, jimiž už nyní kvůli svému vyloučení ze zakázky vyhrožují, je namístě obava, že by nám v případě jejich úspěchu mohla hrozit až miliardová arbitráž.
* Jak se Schwarzenberg informaci o vyřazení Arevy dozvěděl?
* Rozhoduje o Temelínu vláda, anebo zadavatel tendru ČEZ?
* Dojde podle renomovaných právníků k mezinárodní arbitráži?
* Kdo zastupuje Arevu a kdo ČEZ?
Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete v aktuálním čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 10. prosince.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.